wtorek, 30 kwietnia 2013

Nietolerancje pokarmowe a RZS

Pierwszy raz zwróciłam uwagę na nietolerancje pokarmowe dzięki dr Ewie Dąbrowskiej.
Okazuje się, że gdy stale spożywamy te same pokarmy, może rozwinąć się stan nadwrażliwości na te pokarmy  zwany nietolerancją pokarmową. 
Przypadki nietolerancji pokarmowej zdarzają się niezwykle często, Szacuje się, że może być nią dotkniętych ok.45% populacji

Sama stosuję często dietę dr Dąbrowskiej a później wracam na zdrowe żywienie. 
Problem jest jeden - np. w trakcie diety zabronione jest jedzenie wszelkich produktów zbożowych a na zdrowym żywieniu już można je jeść. Bez zrobienia testów nie będę wiedziała, czy wprowadzając jakieś produkty do diety, nie wprowadzam właśnie na powrót do organizmu alergenu. W ten sposób może nastąpić powrót lub nasilenie objawów.

Pani doktor zwróciła uwagę na to, że nietolerancje mogą powodować objawy chorobowe wywołujące różne choroby, również interesujące nas na tym blogu RZS.
Chodzi o to, że niestrawione do końca białka pokarmowe mogą przedostawać się przez nieszczelne jelita do krwi.  Tam pobudzają produkcję przeciwciał klasy IgG przeciw pokarmom, których organizm "nie lubi". W ten sposób powstają tzw. kompleksy immunologiczne (alergen+przeciwciało IgG), które mogą odkładać się w stawach czy innych narządach. Kompleksy immunologiczne są niszczone przez układ immunologiczny, a zwłaszcza leukocyty, co wyzwala mechanizm zapalny. Żeby wystąpiła tego typu reakcja musi być przyjęta znaczna ilość pokarmu, którego organizm nie toleruje. 
Wtedy dochodzi do autoagresji, czyli atakowania własnych tkanek np:

  • tarczycy (przy chorobie Hashimoto)
  • wątroby ( przy c autoagresyjnym zapaleniu wątroby)
  • stawów (przy reumatoidalnym zapaleniu stawów RZS)
  • mięśni i in.
Nie jest łatwo uświadomić sobie, że to twoje pożywienie jest katalizatorem dla występowania pewnych objawów, skoro symptomy nietolerancji pokarmowej mogą wystąpić kilka godzin albo nawet kilka dni później. Zupełnie inaczej niż w przypadku alergii pokarmowej, kiedy objawy często są widoczne natychmiast.
Te szkodliwe dla nas pokarmy można wykryć dzięki testom na nietolerancje pokarmowe.
Aby wykryć nietolerowane przez nasz organizm pokarmy możemy również stosować dietę rotacyjną , ale jest bardzo uciążliwa. Do nas należy decyzja czy chcemy pomęczyć się na diecie rotacyjnej czy dać zarobić firmie produkującej testy.

W każdym razie na pewno:

Wykluczenie z diety tych nietolerowanych przez nasz organizm pokarmów może stać się przełomowym momentem w leczeniu naszej choroby.

Myślę, że atakować chorobę trzeba z każdej strony :).

Najczęściej spotyka się nietolerancje pokarmowe na:

  • gluten
  • mleko
  • jajka

Np tu jest o testach:

fragment:

OBJAWY NIETOLERANCJI POKARMOWEJ

• obrzęk (zatrzymanie wody), widoczny przede wszystkim na stopach, nogach i dłoniach,
• ból głowy,
• migrena,
• nadmierna ruchliwość
• depresja,
• niepokój,
• ogólne zmęczenie,
• bóle mięśni,
• owrzodzenie jamy ustnej,
• wrzody żołądka
• wrzody dwunastnicy
• wymioty
• nudności
• reumatoidalne zapalenie stawów
• ból stawów
• wzdęcia
• choroba Crohna
• zaparcia
• zespół jelita drażliwego
• biegunki
• bezsenność


sobota, 27 kwietnia 2013

Leczenie RZS i innych chorób dietą - wywiad z dr Edytą Biernat-Kałużą

Jest reumatologiem, ale rozszerzyła swoją działalność o tzw. medycynę żywienia, czyli poza leczeniem farmakologicznym prowadzi leczenie dietetyczne z bardzo dobrymi efektami dla pacjentów. Jest zwolenniczką diety opartej na roślinach, czyli diety wegańskiej. W leczeniu stosuje również dietę warzywno-owocową opracowana przez dr Ewę Dąbrowską. Rezultat takiej terapii jest jeszcze efektywniejszy. Organizm na tej niskokalorycznej diecie zaczyna trawić sam siebie , w pierwszej kolejności spala niepotrzebne tkanki, blaszki miażdżycowe, tłuszcz, cholesterol, kwas moczowy,wytłumia również układ immunologiczny.

Wiedza ta została zweryfikowana w Stanach Zjednoczonych podczas międzynarodowych kongresów reumatologicznych.Na jednym z wykładów poświęconemu niefarmakologicznym metodom leczenia  chorób reumatologicznych, zadała pytanie prowadzącej pani profesor Kolasińskiej, jakie są w Stanach doświadczenia z dietami niskokalorycznymi. Usłyszała odpowiedź , że diety niskokaloryczne wytłumiają układ immunologiczny.

Podobne doniesienia są ze Skandynawii z Carolinska Institute , gdzie są publikacje w piśmiennictwie międzynarodowym, że dieta np. wegańska  niskotłuszczowa wytłumia proces reumatoidalnego zapalenia stawów, a poprawa jest związana z redukcją przeciwciał przeciwko antygenom żywieniowym (czyli nietolerancje pokarmowe) i dlatego stara się ustawić dietę dla każdego pacjenta.

Dr Biernat mówi, że dieta wegańska czyli warzywa, owoce, kasze i rośliny strączkowe dostarcza wszystkich składników pokarmowych oprócz wit B12, którą trzeba uzupełniać. W związku z pandemią  na całym świecie braku witaminy D , powinny uzupełniać niedobory również tej witaminy.

Taka dieta na 6 tygodni jest bezpieczna, mówi dr Biernat. Aby ustalić dietę wegańską czy nawet witariańską trzeba skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który zna takie diety.

W najnowszych badaniach przeprowadzonych w Centrum Zdrowia Dziecka wykazano, że współczesna dieta Polaków i dzieci prowadzi do miażdżycy ze względu na spożycie zbyt tłustego mleka. Dlatego zaleca poszukiwanie wapnia ze źródeł roślinnych np wszystkie kapusty plus kalafior, brokuł, brukselka, sezam, mak. Figi mają dobry stosunek wapnia do fosforu. A także orzechy i migdały. Dziennie wystarcza zjadać 1/4 szklanki orzechów , najlepiej każdego dnia innego gatunku, ponieważ orzechy są bardzo alergenne.

Zbyt duże spożycie nabiału i mleka może prowadzić do tzw. kwasicy metabolicznej, która doprowadza do wypłukiwania wapnia z organizmu. Przy zmianie diety ku warzywno-owocowej następuje poprawa gęstości kości.

Mówi również o nietolerancji pokarmowej na mleko.
Spożywanie dużych ilości mięsa zwłaszcza czerwonego prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych.
Dwóch głównych zabójców to choroby krążenia - zawały udary, oraz choroby nowotworowe.
Największa instytucja badań nad rakiem - World Cancer Research Fund wykazała, że spożywanie mięsa czerwonego prowadzi do nowotworów jelita grubego. Są nowotwory dietozależne np rak sutka u kobiet u mężczyzn rak prostaty.
Co do chorób krążenia - przełomem stała się  publikacja dr Dean Ornisha z Harwardu w czasopiśmie medycznym Lancet dotycząca efektu rocznej pracy nad badaniem diety u pacjentów z zaawansowaną chorobą wieńcową. Okazało się, że zalecana przez Harward piramida żywienia,  dała postęp choroby czyli pogorszenie , nawet o 186% dusznicy bolesnej . Natomiast dieta roślinna spowodowała obniżenie cholesterolu i nawet na 3 lata nie było potrzeby stosowania takich procedur jak bypasy czy angioplastyka.

W mediach amerykańskich było pytanie czy dieta dr Ornisha stanowi przełom w medycynie? Przez 20 lat badano jaki jest wpływ diety bazującej na roślinach, W rezultacie Departament Zdrowia Stanów Zjednoczonych w grudniu 2010r uznał metodę bazującą na roślinach jako porównywalną do bypassów, do angioplastyki i wszczepiania stentów. Od tego czasu firmy ubezpieczeniowe finansują leczenie dietą roślinną. Ta wiedza powoli będzie do nas docierała.Warto więc już skorzystać z tego co tu przekazujemy, że im bardziej prowadzimy dietę opartą na roślinach tym będziemy zdrowsi.

Dieta wegańska oparta na roślinach najprawdopodobniej da zmniejszenie rozwoju takiej choroby, która jest bardzo popularna czyli reumatoidalnego zapalenia stawów. Ostatnie badania pokazują , że na 10 lat przed wystąpieniem reumatoidalnego zapalenia stawów , mamy bardzo wysokie  stężenia cholesterolu i jest duża zależność między tym co się dzieje z cholesterolem a rozwojem procesu reumatoidalnego.

Podsumowując:

  • musimy nauczyć się wypijać duże ilości wody najlepiej z cytryną, która daje odczyn zasadowy w organizmie.
  • spożywamy dużą ilość warzyw i owoców przy każdym posiłku, każda porcja ok 80 g
  • spożywamy dużą ilość kasz i produktów pełnoziarnistych najlepiej bezglutenowych a gluten jest w takich zbożach jak pszenica, żyto, jęczmień i owies ( w/g badań amerykańskich co 4 osoba na świecie ma nietolerancję glutenu) dlatego jadamy takie produkty jak kasza jaglana , którą produkuje się z prosa, kasza gryczana, ryż niełuskany, kukurydza w kolbach,
  • źródłem białka mają być rośliny strączkowe - groch, fasola, soczewica, ciecierzyca
  • unikamy olejów nawet oliwy z powodu tego, że u niektórych pacjentów bardzo rośnie cholesterol
  • ziarna i orzechy około garści.


Nie jemy tyle ile potrzebujemy, jemy za dużo i z otyłością są związane również choroby metaboliczne , układu krążenia, cukrzyca, dna moczanowa, choroby dotyczące narządu ruchu, choroby nowotworowe.

Popularne diety białkowe np dieta Dukana owszem odchudzają , ale jest określona jako zawał na talerzu.

Natomiast proponowana dieta warzywno-owocowa - leczy i odchudza.

Dr Biernat sama od 19 roku życia choruje na tzw reaktywne zapalenie stawów i 15 lat na stwardnienie rozsiane i ma duże doświadczenie bycie także pacjentem , nie tylko lekarzem. Przed 3 laty miała bardzo ciężki rzut zapalenia stawów w przebiegu jej choroby reumatologicznej. Musiała zastosować sterydy i chemioterapię, nie mogła wziąć leczenia biologicznego ponieważ głównym przeciwwskazaniem było stwardnienie rozsiane. Poruszała się z trudem o kulach. Mąż ją woził po domu na foteliku na kółkach. Miała poczucie że leczenie farmakologiczne plus codzienne kroplówki, zastrzyki przez wiele miesięcy nie dawały poprawy. Wreszcie zdecydowała się pojechać na dietę warzywno-owocową dr Dąbrowskiej do ośrodka. Odstawiła tam leki, schudła wiele kilogramów, układ immunologiczny się wytłumił  i od tamtej pory jak to nazywa, od uzdrowienia , prowadzi leczenie pacjentów z bardzo dobrymi efektami.
Jej współpracownikiem jest Małgorzata Desmond, która ukończyła studia Medycyna Żywienia w Anglii.
Obecnie dr Biernat jest bez leków i porusza się swobodnie.

                                                          Tu jest film i reszta informacji:

Dieta w chorobach - wywiad z dr n med Edyta Biernat Kałuża















czwartek, 25 kwietnia 2013

Czy ludzie lubią cierpieć ?

Wchodzę czasami na przeróżne fora traktujące o RZS i jestem zadziwiona tym, że ludzie nie szukają innych metod niż te, które ordynują im lekarze. Kręcą się w kółko, tuptają w miejscu łapiąc się za obolałe i obrzmiałe członki.
Leczą się lekami, które niewiele im pomagają, stosują dobrowolnie chemię niszczącą im wątrobę, dzień w dzień od wielu lat narzekają na bóle, opuchlizny, skutki uboczne leków.
Siedzą w tych zamkniętych kręgach i skarżą się, narzekają opowiadają nawzajem o swoich bolączkach i ...

cierpią, cierpią , cierpią...

Godzą się z tym cierpieniem jak baranki prowadzone na rzeź. Bo od wielu lat mówi się im , że już nic więcej nie można zrobić.

Ale jak im zaproponujesz coś innego niż leki, to cię zakrzyczą, że to niemedyczne, że nie ma żadnych badań. Jak to nie ma badań! Są badania, tylko większość lekarzy nie przyjmuje ich do wiadomości.
Mówią , że to szkodliwe np. taka dieta bezmleczna czy też  bezmięsna , która jest niby niepełna.
Albo, że lewatywa szkodzi bo usuwa z organizmu "dobre bakterie" i że lekarze jej nie zalecają bo jest niebezpieczna.
Ale nie widzą, że antybiotyki, nagminnie przepisywane przez lekarzy też wyjaławiają, że chemia ordynowana w RZS, to taka sama chemia jak w raku tylko w niższych dawkach i co ona nie szkodzi? Wystarczy przeczytać o skutkach ubocznych albo popatrzeć, po pól roku brania chemii, na wyniki wątrobowe.
I jakie jest to porównanie szkodliwości ?

Chemia czy dieta, chociażby wegańska ?
Co jest gorsze?

Sterydy czy lewatywa?
Co jest gorsze?

Operacja czy głodówka ?
Co jest gorsze?

Zresztą o czym ja mówię, chyba tylko ślepcy nie widzą, gdzie jest prawdziwe leczenie.
Z tego wniosek, że większość chorych to ślepcy,  zaślepieni autorytetem lekarzy i farmaceutów.

Ale na szczęście dla nas, pacjentów, są lekarze, którzy nie mają klapek na oczach i zależy im na LECZENIU pacjentów i korzystają z WSZELAKIEJ dostępnej im wiedzy . Ciekawe jest to, że przeważnie są to lekarze, którzy sami kiedyś zachorowali i niezadowoleni i zdziwieni tym, jak mało ma im do zaoferowania medycyna uniwersytecka zaczęli poszukiwania innego wyjścia ze swojej choroby.

Może warto uwierzyć właśnie TYM lekarzom ?

Ja uwierzyłam i dzięki temu spokojnie śpię w nocy nie budzona nocnymi, niekończącymi się bólami (kiedyś całe noce nie spałam z bólu) . Wstaję od razu , bez chodzenia po ścianach, prawie bez sztywności porannej, tylko palce u rąk muszę troszkę rozprostować ale to nie powód do narzekań, przedtem było o wiele gorzej. Normalnie wchodzę po schodach, a miałam z tym problemy.
Stawy mam opuchnięte i bolesne tylko wtedy gdy zgrzeszę i nie trzymam diety , ale jak wracam na dietę owocowo-warzywną dr Dąbrowskiej lub na głodówkę oczyszczającą , wszystko wraca do normy.

Pamiętam jak na początku choroby  zaczął mnie boleć staw kolanowy. Była wtedy zima, jechaliśmy z mężem samochodem, który nie zdążył się jeszcze rozgrzać. Poczułam wtedy jak z jakiejś szczeliny powiało mi zimne powietrze na to bolące kolano. Miałam wtedy takie wrażenie jakby lodowaty wiatr przewiewał mi staw w środku, jakbym miała w stawie przejmujący przeciąg, jakby staw był dziurawy - to było niesamowite odczucie. Wtedy zrozumiałam, jak odczuwają zimno chorzy na reumatyzm.
Od kiedy stosuję kuracje dietą i głodówki, nie miałam już nigdy takiego uczucia.

Mówi się też , że reumatyków bolą stawy na zmianę pogody lub na deszcz, że od razu czują to w kościach. Tez tak miałam kiedyś , kiedy nawet jeszcze nie byłam chora a tylko miałam częste stany podgorączkowe, które zresztą zwiastowały pojawienie się RZS.
Teraz stwierdzam, że pogoda nie ma tu nic do rzeczy, wcale mnie bardziej nie boli nawet jak zmarznę, czuję się tak jak kiedyś, po prostu przyjemnie zmarznięta. Nadchodzący deszcz też już na mnie nie działa.:)

Zastanawiam się czasami, że może to ja jestem jakimś szczególnym przypadkiem , jakimś ewenementem. Może tylko na mnie dieta działa ?
Jest wielu takich szczęściarzy jak ja, którzy stosują terapie żywieniem, z dobrymi rezultatami. Jeżeli nie wierzycie to poszukajcie chociażby na youtube filmik z prezydentem Clintonem. Co prawda leczył się na coś innego , ale również dietą, posłuchajcie dokładnie co on je.


Ludzie są leniwi, nawet jak im podasz link do przeczytania to nie chce im się wejść i przeczytać.
A jak im podasz całość to ci powiedzą, że na pewno masz w tym interes i zarabiasz na tym, bo któż działa bezinteresownie , wariat !?


Dlaczego ludzie nie wierzą? Mają zamknięte umysły, jak już raz wejdą na utartą ścieżkę , to za nic nie chcą nawet rozejrzeć się na boki. Tak samo chorzy jak i lekarze. Lekarz to dla pacjentów "guru". A dla lekarzy wiedza zdobyta na studiach to szczyt możliwości. Gdyby czasem poczytali swoje czasopisma medyczne, to może znaleźliby doniesienia np. takiego dr Ornisha czy dr Esselstyna. Oni leczą dietą i nawet ichniejszy NFZ zwraca kasę za to leczenie.

Jasne , że  łatwiej jest łykać tabletki, niż się trochę bardziej wysilić. Ale jak mnie bolało to chciałam spróbować wszystkiego co dawało jakąkolwiek nadzieję na zmniejszenie bólu.

Nawet jeżeli nie masz całkowitego zaufania do innych metod to zawsze można zastosować je równolegle.

Są też tacy, którzy wiedzą i wierzą, że medycyną żywienia mogliby leczyć swoje choroby, ale świadomie wybierają trucie się lekami , bo im tak wygodnie. Taki jest ich świadomy wybór. I dobrze. Tak powinno być.

To pacjent powinien wybierać jak chce się leczyć. A rolą lekarza jest pokazanie wszelkich możliwych metod leczenia. W tej chwili jest tak, że to lekarz wybiera za nas. Tylko że to nie on później walczy ze skutkami ubocznymi leków.

PS
Właśnie zostałam zbanowana na pewnym forum  "za propagowanie diety dr Dąbrowskiej"
Echhhhhh











wtorek, 23 kwietnia 2013

List w butelce - Do Zosi z pewnego forum o RZS


Droga Zosiu!
Nie wiem czy odnajdziesz moją odpowiedź na Twojego maila , ale może jakieś dobre wiatry na oceanie internetu, przywieją Cię w moje strony i znajdziesz tą wiadomość dla Ciebie.Nie mam innej możliwości odpowiedzenia Ci na Twoje zapytanie, ponieważ kilka razy wysyłałam ją na forum dotyczącym Reumatoidalnego Zapalenia Stawów, ale niestety wracała. Sądziłam, że to jakiś psikus oprogramowania , ale prawda okazała się gorsza. Zostałam zbanowana za "propagowanie diety dr Dąbrowskiej". Nie jestem tym wcale zdziwiona. Dr. Dąbrowska też poddawana była swoistemu ostracyzmowi. 
Przepraszam, że odpowiadam Ci w ten sposób mam nadzieję, że nie zdradzam żadnych Twoich tajemnic.

A oto mój mail do Ciebie:

"Właśnie podczas wysyłania zniknęła mi po raz kolejny odpowiedź do Ciebie, więc piszę jeszcze raz:)
 
Witaj Zosiu!

Po pierwsze : skonsultowałabym się mailowo z dr Dąbrowską : 
ewa@ewadabrowska.pl. W trudniejszych przypadkach dr.odpisuje osobiście na maile, chociaż wiadomo, że bez osobistej wizyty nie weźmie odpowiedzialności za skutki. Jeżeli chciałabyś być pod kontrolą lekarza, to polecam turnusy dwutygodniowe w ośrodkach polecanych na stronie dr.Dąbrowskiej.

Po drugie : warto byłoby wybrać się na wizytę do Warszawy do dr. Edyty Biernat-Kałuży, która jest reumatologiem leczącym również dietą , a poza tym dr Biernat sama chora na chorobę reumatologiczną, leczyła się dietą dr Dąbrowskiej możesz obejrzeć filmiki dr Biernat na youtube.

Po trzecie : jeżeli nie masz funduszy na powyższe, to musisz wziąć sprawę we własne ręce. 
Nie wiem jakie testy alergologiczne miałaś robione, ale w tym przypadku chodzi o testy na "Nietolerancje pokarmowe". Jeżeli miałaś już takie robione to nie musisz znowu wydawać pieniędzy. Jeżeli już się zdecydujesz to wpisz w wyszukiwarkę "Test na nietolerancje pokarmowe" i poszukaj testu,który będzie bardziej odpowiadał Twojej kieszeni. Ceny wahają się od 350 do ok.1800 zł . Wiadomo, że ten droższy jest lepszy. Ja kupiłam ten za 350 zł.
Co do diety to ja rozpoczęłabym dietę równocześnie stosując Twój lek. 
Jak zauważyłabym jakieś pozytywne skutki diety , pomału odstawiałabym lek , stosując dalej dietę.
Najlepiej gdybyś znalazła jakąś znajomą lekarkę, która nie reagowałaby alergią na niekonwencjonalne leczenie. Zawsze czułabyś się bezpieczniej.
Ale jeżeli nie masz kogoś takiego to będziesz musiała się odważyć sama wziąć odpowiedzialność za skutki swoich poczynań. Tak prawdę mówiąc to lekarze też nie biorą odpowiedzialności za uboczne skutki leków i leczenia.
Ale nic się nie martw, sama dieta nie powinna Tobie zaszkodzić . Najważniejsze, żebyś obserwowała samą siebie, reakcje organizmu na dietę i na odstawianie leku.
Na początek spróbuj zastosować dietę chociaż przez 2 tygodnie. U mnie pojawiła się po tym czasie wyraźna poprawa. Dieta działa powoli, tak jak leki na RZS, tak , że trzeba trochę poczekać na rezultaty.
W pierwszy i drugi dzień może pojawić się uporczywy ból głowy, to jest normalne. Musisz to jakoś przeżyć, organizm jest zatruty i wyrzuca sporo toksyn do krwi. Później będzie lepiej, głód też przechodzi drugiego trzeciego dnia. 
Dobrze gdybyś zrobiła sobie listę WSZYSTKICH dolegliwości jakie Cię trapią. Dieta ta leczy wiele chorób i być może organizm weźmie się w pierwszej kolejności za coś innego niż się spodziewasz . A łatwo byłoby przeoczyć jakąś drobną dolegliwość , która nagle gdzieś sobie zniknęła 
 :) Ja tak pozbyłam się bóli głowy, hemoroidów, bóli kręgosłupa, wszystkich objawów menopauzy i jeszcze kilka innych. Oczywiście po kilku razach stosowania diety.
Albo nagle może się okazać, że bez bólu wchodzisz po schodach, bez bólu podnosisz szklankę ,bez bólu naciskasz klamkę , możesz przykryć się kołdrą albo możesz robić coś innego , czego jeszcze kilka dni temu nie mogłaś. To są takie drobne zwycięstwa i radości , których w normalnym życiu zupełnie się nie zauważało ani nie doceniało.
Mogą też być nieprzyjemne objawy np wysypki , swędzenia, pobolewania tam na co kiedyś byłaś chora. Organizm w ten sposób uwalnia się od starych niewyleczonych do końca dolegliwości.
Jeszcze co do Metypredu i Metotrexatu i tego , że są przeciwwskazania do stosowania diety w przypadku ich brania to moje zdanie jest takie:
leki 
takie jak na przykład hormony sterydowe czy cytostatyki, hamują układ immunologiczny , a dieta z kolei powoduje uaktywnienie układu immunologicznego . Te dwa działania się nawzajem wykluczają , ale sama pani dr Dąbrowska leczy osoby takie jak my pomału odstawiając leki.
Decyzja należy do Ciebie , ale lepiej nie mieć do siebie pretensji, że nie skorzystało się z dodatkowej szansy.
Trzymam mocno kciuki i życzę zdrowia
Ala"

Treści zawarte na tym blogu są typowo informacyjne. Zanim zastosujesz jakąkolwiek z porad, skonsultuj się z lekarzem. Nie ponoszę odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zawartych na stronie.

piątek, 19 kwietnia 2013

"Przejrzałam na oczy i w końcu wyzdrowiałam"

Zięć ma problem z raną zainfekowaną gronkowcem złocistym. Leczy się już około 1,5 miesiąca. W trakcie wymiany opatrunku, napomknął lekarzowi, że coś tam czytał w internecie na temat nie gojących się ran. Lekarz jak to usłyszał to o mały włos nie wygonił go z gabinetu, powiedział, że nie będzie go leczył jak będzie się "douczać" w internecie.
Ha, lekarze boją się , że będą mieć pacjentów mądrzejszych niż oni sami.  Albo pacjentów świadomych, zadających zbyt dużo pytań.
Oto, dlaczego powinniśmy bardziej zainteresować się tym, czym leczy nas medycyna oficjalna:

Fragment wypowiedzi z pewnego bloga na temat medycyny:

"Pracowałam dla kartelu medycznego. Byłam również wieloletnią pacjentką. Dopiero gdy moja arogancja osiągnęła niższy poziom przejrzałam na oczy i w końcu wyzdrowiałam."
"Nie wierze również w homeopatie, ale zgadzam się absolutnie w sprawie „leków” allopatycznych i współczesnej medycyny.
Zadaniem współczesnej medycyny jest produkcja dożywotnich pacjentów i przeszkadzanie ludziom w zdrowieniu. Takie samo zdanie mam na temat przemysłu spożywczego. Pandemia cukrzycy wybuchła gdy na rynku pojawiła się wysoko-przetworzona żywność i ludzie zaczęli się przejadać.  Wcześniej raczej tylko bardzo zamożni ludzie na nią zapadali. Najpierw trzeba pozbyć się cukrzycy, insulinę odstawia się stopniowo.
Jak leczyć krztusiec? Jest całe mnóstwo skutecznych i naturalnych sposobów ( wiąz, kora czereśni, echinacea, miód, czosnek, czarnuszka siewna).
Ale z przeszczepami to chyba racja. Zioła wzmacniają układ immunologiczny wiec dla pacjenta to jazda po równi pochyłej i w konsekwencji śmierć. Gdyby człowiek nie zdecydował się na przeszczep byłaby szansa na wyleczenie. Rujnując układ immunologiczny nie można oczekiwać wyzdrowienia.

Współczesna medycyna mówi: aby wyzdrowieć musisz wprowadzić do organizmu więcej toksyn. 
Zapomniana medycyna mówi: aby wyzdrowieć musisz oczyścić swoja dusze i ciało. Zapomniana medycyna zna lekarstwa na wszystkie choroby.
Jak poradzić sobie z MRSA( gronkowiec złocisty oporny na metycylinę), gdy nie działają chemikalia wyprodukowane przez człowieka?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19610522
Jakie rozwiązania oferuje współczesna medycyna osobom chorym na stwardnienie rozsiane lub nowotwór mózgu umiejscowiony w niedostępnym dla skalpela miejscu?
To co oferuje to żadne rozwiązanie. Ciekawe dlaczego…
Czy od lekarza można dowiedzieć się, że glejaka można się pozbyć bez chemikaliów, skalpeli i terapii genowych?
http://www.plosone.org/article/info:doi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0012124
Naturalne leki (zioła) stosowane w dawkach leczniczych nie posiadają działań niepożądanych. Zioła mogą zawierać substancje toksyczne, ale jednocześnie jakiś inny związek je neutralizuje… tak doskonałe jest to co stworzył Bóg!
Jeżeli porówna się ceny ziół i ceny preparatów wyprodukowanych przez firmy farmaceutyczne oraz ich poziom skuteczności, człowiek przestaje mieć wątpliwości co do intencji firm farmaceutycznych.
Pracowałam dla kartelu medycznego. Byłam również wieloletnią pacjentką. Dopiero gdy moja arogancja osiągnęła niższy poziom przejrzałam na oczy i w końcu wyzdrowiałam.
Moja 86-letnia babcia w marcu miała udar mózgu. Trafiła na OIOM (niestety rodzina zadecydowała, aby udać się z babcia do lekarza). Po dwóch miesiącach faszerowania antybiotykami, psychotropami(!!!) i nie wiem czym jeszcze u mojej babci zaczęły rozwijać się nowe objawy chorobowe. Do tego pojawiły się odleżyny. Powiedziałam mamie, aby zabrała babcię ze szpitala i babcia została wypisana z OIOMu do domu. Nie mogła sama nawet ponieść głowy z poduszki. Stopniowo mama odstawiła jej „leki” i zastąpiła ziołami, wdrożyła dietę, a odleżyny smarowała olejem z czarnuszki. Odleżyny zniknęły po 3 tygodniach! Od ponad 3 tygodni moja babcia pracuje w ogrodzie i planuje wycieczki rowerowe. Ludzie przychodzili oglądać ją jak jakiś okaz. Cud? Tak, cud że nie została zamordowana w szpitalu.
Postęp w medycynie może nastąpić tylko i wyłącznie po uśmierceniu intelektualnej arogancji."

Miejmy głowę na karku. Bierzmy z obydwu medycyn to, co dla nas najlepsze. Umiejmy odrzucić to co szkodzi. Miejmy odwagę wybierać.

wtorek, 16 kwietnia 2013

Choroby autoimmunologiczne - przyczyny i leczenie


Nie pozwól swojemu organizmowi atakować samego siebie


Szanowny Czytelniku,częstość występowania chorób autoimmunologicznych,
podczas których nasz organizm atakuje sam siebie,w ciągu ostatnich dziesięcioleci wzrosła aż trzykrotnie!

We Francji choruje na nie już od 5 do 10% populacji; choroby te znajdują się na trzecim miejscu pod względem obciążenia budżetu państwa, ponieważ ich leczenie jest niezwykle ciężkie, a czas leczenia bardzo długi.

Rachunek jest prosty: obecnie więcej kobiet cierpi na choroby autoimmunologiczne niż na choroby układu krążenia czy raka piersi razem.

Choroby te są niezwykle różnorodne: stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu 1 (nazywana kiedyś „cukrzycą dziecięcą” lub „cukrzycą insulinozależną”), toczeń, choroba Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego), reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespół Sjögrena, choroba Leśniowskiego-Crohna czy łuszczyca są chorobami autoimmunologicznymi.

Istnieje również wiele innych tego rodzaju chorób, które atakują układ nerwowy, stawy, mięśnie, skórę, gruczoły wydzielania wewnętrznego czy serce.

Krótko mówiąc: choroby autoimmunologiczne to choroby, w których układ odpornościowy zamiast atakować ciała obce takie jak bakterie (co jest jego podstawowym zadaniem), atakuje Twój własny organizm. Oznacza to, że bierze za wroga kogoś innego niż powinien.

Takie sytuacje zdarzają się wtedy, gdy działanie układu odpornościowego zostaje zakłócone. Coraz częściej okazuje się, że tym „elementem zakłócającym” są toksyny, których ogromne ilości znajdują się w naszym środowisku.


Główna przyczyna chorób autoimmunologicznych



W naszym środowisku znajdują się naprawdę ogromne ilości toksyn. Od roku 1900 do chwili obecnej pojawiło się ponad 80 000 nowych produktów chemicznych (nie oznacza to, że wszystkie są toksyczne). Co roku uwalniane są do środowiska ogromne ilości toksycznych substancji; według EPA (Amerykańskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska) jest to ponad 10 milionów ton.

Poziom rtęci w wodzie morskiej, rzekach i pożywieniu stale wzrasta; w środowisku naszych przodków rtęci było niewiele, mimo że była ona powszechnie stosowana w medycynie. Co roku uwalniane jest do atmosfery 3500 ton rtęci pochodzenia przemysłowego. Należy zauważyć, że gwałtowne wzrosty stężenia rtęci widoczne podczas badania rdzeni lodowych są spowodowane wybuchami wulkanów, podczas których do atmosfery mogą uwalniać się tysiące ton rtęci.

Również mięso ryb zawiera coraz więcej rtęci; dotyczy to szczególnie dużych ryb, które żywią się mniejszymi, ponieważ w ich mięsie zbiera się najwięcej toksyn; w niektórych najbardziej zanieczyszczonych regionach Ameryki Południowej zawartość rtęci w kilogramie ryby wynosi nawet 1,67 mg (badanie INVS z 1997 r.). Dlatego też należy unikać jedzenia dużych ryb takich jak tuńczyk, miecznik lub rekin.

Jedno ze stowarzyszeń amerykańskich, Environmental Working Group, badało krew pępowinową (znajdującą się w pępowinie) noworodków w momencie narodzin. Stwierdzono, że we krwi pępowinowej znajduje się 287 substancji chemicznych pochodzących z produkcji przemysłowej, w tym pestycydy, ftalany, parabeny, dioksyny, środki opóźniające zapłon, teflon i rtęć. To wszystko znajduje się w organizmie dziecka jeszcze przed narodzeniem!


Nasze ciało, prawdziwa „oczyszczalnia ścieków”



Obecność niewielkich ilości toksyn w naszym ciele to zjawisko całkowicie normalne, ponieważ nasze ciało wytwarza produkty przemiany materii. Ludzki organizm spala składniki odżywcze, produkując w ten sposób „spaliny”, czyli toksyny. Oczywiście zostaliśmy również wyposażeni w system ich odprowadzania. W naszym ciele znajdują się cztery narządy służące do oczyszczania krwi, które wyłapują toksyny i pomagają w ich wydalaniu. Są to: wątroba, nerki, płuca i skóra.

Część znajdujących się w naszym ciele toksyn powstaje również podczas starzenia się tkanek. Nasze ciało musi codziennie pozbywać się resztek martwych komórek, czerwonych krwinek oraz minerałów. Jednakże najwięcej toksyn pochodzi z rozkładu substancji odżywczych. W procesie rozpadu białek wytwarzany jest mocznik i kwas moczowy; podczas spalania glukozy wytwarza się kwas mlekowy oraz dwutlenek węgla, a podczas utleniania tłuszczów – ciała ketonowe.

Toksyny te są tolerowane przez organizm do momentu przekroczenia pewnego progu stężenia. Jednakże po przekroczeniu tego progu stają się one realnym zagrożeniem dla naszego ciała. Działają one jak trucizna, zatruwając tkanki i narządy, a ich nadmiar zaburza funkcjonowanie organizmu.

Ciało zaczyna zachowywać się jak źle wyregulowany silnik, z którego wydobywa się czarny, gęsty dym i który przestaje w rezultacie działać.

Jeżeli produktów przemiany materii jest w organizmie więcej niż jest on w stanie usunąć, toksyny zaczynają gromadzić się w tkankach i stają się przyczyną przyszłych chorób. Oto kilka liczb, które pozwolą nam lepiej zrozumieć, jak ważnym czynnikiem jest prawidłowa eliminacja toksyn z organizmu: nerki powinny usuwać od 25 do 30 g mocznika w ciągu 24 godzin. Jeżeli są w stanie usunąć tylko 20 g, to pozostałe 5 g zostaje w organizmie – a to już 150 g na miesiąc!

Jeśli nerki usuwają jedynie 12 g soli w ciągu 24 godzin, a my z pożywieniem dostarczamy 15 g soli lub więcej, to codziennie w organizmie pozostaje 3 g soli, czyli 90 g na miesiąc!

Leki syntetyczne (wytwarzane wyłącznie chemicznie) oraz szczepionki to kolejne źródła toksyn. Stosowane rzadko i w wyjątkowych przypadkach, leki te nie wywierały nigdy tak negatywnego wpływu na nasz organizm jak obecnie, ponieważ niestety wszyscy zażywamy coraz więcej różnych lekarstw.

Ponadto do naszych organizmów trafia coraz więcej barwników, emulgatorów, stabilizatorów, substancji wzmacniających smak, przeciwutleniaczy, środków konserwujących itp., czyli dodatków, które nie poprawiają wartości odżywczej jedzenia, ale sprawiają, że lepiej ono wygląda i można je dłużej przechowywać. Co prawda są one tylko drobnym dodatkiem do jedzenia, ale obliczono, że rocznie zjadamy od 2 do 3 kilogramów tych substancji!

Na szczęście nie są one toksyczne; większość z nich jest dla nas całkowicie obojętna. Z kolei niektóre kosmetyki, talki, kremy, farby do włosów, pudry, dezodoranty itp. zawierają szkodliwe substancje lub takie, które znajdują się na granicy toksyczności.

Wiele substancji toksycznych przedostaje się do naszego ciała poprzez drogi oddechowe. To nie tylko dym tytoniowy, ale także substancje trujące uwalniane do powietrza przez kominy fabryczne, elektrociepłownie oraz rury wydechowe naszych samochodów.

Nie przedstawiam tej listy po to, aby Ciebie, Szanowny Czytelniku, przestraszyć, tylko po to, aby zaprezentować Ci wszystkie możliwe źródła toksyn w Twoim organizmie. Weź pod uwagę fakt, że większości z nich możesz uniknąć, i pamiętaj, że Twoje ciało to nie kosz na śmieci, do którego można wrzucać, co popadnie.


W jaki sposób wiąże się to z chorobami autoimmunologicznymi?



Według dr. Douglasa Kerra, profesora wydziału medycyny amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, „choroby autoimmunologiczne są coraz częstsze, a ekspozycja na toksyny i inne substancje chemiczne sprawia, że ryzyko zachorowania na nie staje się coraz większe. Badania naukowe są niezwykle wiarygodne, a ich wyniki niepodważalne”.

Znajdujące się w naszym otoczeniu toksyny są głównym czynnikiem prowadzącym do powstawania chorób autoimmunologicznych. Jednakże medycyna konwencjonalna zupełnie nie bierze tego pod uwagę.

Lekarze próbują zatrzymać reakcje obronne za pomocą leków o gwałtownym działaniu, takich jak NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), sterydy (np. kortyzon), oraz nowoczesne leki zwane immunosupresantami, takie jak inhibitory TNF-alfa.

Jednakże leki te blokują działanie układu odpornościowego na tyle skutecznie, że pacjent jest z kolei narażony na rozwój infekcji lub zachorowanie na raka. Powodowane przez nie skutki uboczne stawiają pod znakiem zapytania skuteczność ich działania. Na krótką metę mogą one uratować życie, jednakże na dłuższą nie mają żadnego wpływu na przyczyny chorób autoimmunologicznych.

Dr Mark Hyman ze Stanów Zjednoczonych, twórca „medycyny funkcjonalnej”, wyjaśnia, w jaki sposób leczył niektórych pacjentów cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Otóż likwidował podstawowe przyczyny tych chorób, czyli nadmiar toksyn, alergenów, obecność infekcji, a także złej diety i stresu. Opowiada on też o swoich doświadczeniach:

„Wiele lat temu cierpiałem na zespół przewlekłego zmęczenia. Choroba ta częściowo wywoływana jest przez reakcję autoimmunologiczną; badania wykazały, że moje ciało próbuje zwalczać samo siebie. Po wyeliminowaniu z organizmu rtęci byłem jednak w stanie zwalczyć przewlekłe zmęczenie oraz inne problemy autoimmunologiczne. U mojej żony również pojawiły się objawy choroby autoimmunologicznej, takie jak bóle stawów oraz zmęczenie. Zastosowaliśmy intensywną dietę oczyszczającą, która pomogła jej pozbyć się z organizmu metali ciężkich i byliśmy w stanie zwalczyć wszelkie objawy. Podobnie stało się w przypadku wielu moich pacjentów. W przypadku każdego pacjenta najpierw znajduję wszystkie przyczyny choroby: toksyny, alergeny, infekcje, problemy z odżywianiem lub stres, a następnie stosuję wszystko to, czego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania: odpowiednią, zdrową dietę, starannie dobrane składniki odżywcze, gimnastykę, relaks, wodę lub spotkania towarzyskie, które nadają sens życiu. Wyniki są rewelacyjne.

Jedna z moich pacjentek chorowała na ciężką łuszczycę oraz chorobę zwyrodnieniową stawów. Miała 42 lata, a nie potrafiła wchodzić po schodach i schodzić z nich, wykąpać się samodzielnie czy zajmować własnymi dziećmi. Jednakże zaledwie dziewięć miesięcy od rozpoczęcia leczenia (które polegało na wyeliminowaniu z diety glutenu oraz innych alergenów, oczyszczeniu organizmu ze śladów metali ciężkich oraz unormowaniu pracy układu odpornościowego) wyszła z mojego gabinetu nie tylko lżejsza o 15 kilogramów (stany zapalne powodują tycie), ale także całkowicie wyleczona z bólu i łuszczycy.

Nie był to odosobniony przypadek: miałem też pacjenta, który od lat cierpiał na krwawe biegunki i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Stosował specjalne diety oraz środki wspomagające trawienie, które nieco mu pomogły, lecz nie były w stanie go wyleczyć… aż w końcu pomogło wyeliminowanie z jego organizmu rtęci.

Ostatnio przyszła do mnie pacjentka, która cierpiała z powodu zmęczenia oraz zmian w mózgu spowodowanych przez stwardnienie rozsiane; jej objawy ustąpiły całkowicie po usunięciu plomb zawierających rtęć oraz zastosowaniu diety oczyszczającej. Podczas kolejnego badania metodą rezonansu magnetycznego okazało się, że nie ma już żadnych objawów stwardnienia rozsianego”.

Istnieje więc wiele sposobów leczenia chorób autoimmunologicznych, na które cierpimy my czy nasi bliscy. Oto kilka zaleceń dr. Hymana.
  • zrób badania sprawdzające stężenie rtęci i metali ciężkich w organizmie,
  • zrób badania w kierunki celiakii (reakcji autoimmunologicznej na pszenicę i inne zboża zawierające gluten, która powoduje ponad sześćdziesiąt chorób autoimmunologicznych),
  • spróbuj wyeliminować z diety na kilka tygodni wszelkie pokarmy, które mogą powodować stan zapalny i obserwuj uważnie, czy objawy choroby ustępują (można przestrzegać diety antyzapalnej dr. Weila lub diety hipotoksycznej dr. Seignaleta),
  • zażywaj suplementy diety, które pomagają w przywróceniu równowagi układu odpornościowego, takie jak witamina D, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (EPA/DHA) oraz probiotyki,
  • stosuj metody głębokiego relaksu: jogę, medytację, biofeedback lub inne metody, które pozwalają na obniżenie poziomu stresu,
  • unikaj produktów (i ich spożywania), co do toksyczności których masz wątpliwości i które mogą mieć działanie uczulające,
  • dowiedz się, jak wykorzystać naturalne zdolności organizmu do samooczyszczania z toksyn.


Zdrowia życzę, Jean-Marc Dupuis

Źródło tu: http://piotrkiewra.pl/choroby-autoimmunologiczne-nie-pozwol-swojemu-organizmowi-atakowac-samego-siebie/

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Sok z brzozy - sojusznik w leczeniu RZS

Na jednym z ulubionych blogów znalazłam ciekawe informacje nt. soku z brzozy. Całe życie się człowiek uczy ;)
Jutro idę do lasu po sok brzozowy. Właściwie to nawet nie muszę iść do lasu, kilka brzóz rośnie na naszej działce :) Ładnie brzózkę poproszę aby dała trochę soczku na moje bolączki. Nigdy jeszcze nie próbowałam a teraz jest dobra pora :)
Sok brzozowy leczy reumatyzm, artretyzm, oczyszcza wątrobę, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza gdy trujemy się Metotrexatem , reguluje układ trawienny - też super!- też przecież mamy z nim problemy. Zawiera luteolinę i kwercetynę będącymi flawonoidami ,hamującymi powstawanie stanów zapalnych, wzmacniającymi układ odpornościowy.

Znalezione w sieci:
"Śniegi niemal stopniały, temperatura jest powyżej zera. Przyszedł czas na sok z brzozy - Wodę Życia.
Klarowny, przezroczysty, lekko słodkawy, o delikatnym, na granicy wyczuwalności aromacie.
Tradycyjnie sokiem brzozowym leczyło się artretyzm, choroby nerek i układu moczowego, kamicę nerkową, anemię z wykrwawienia, reumatyzm.
Sok odnawia skórę, oczyszcza wątrobę,  zwiększa odporność na infekcje, oczyszcza krew.
Jest moczopędny i reguluje układ trawienny.
Zawiera wiele cennych składników, od kwasów organicznych, cukrów, witamin, prowitamin, po mikro i makroelementy.
Ma właściwości energetyzujące i tonizujące. Odnawia i ożywia ciało po zimie. 
Zewnętrznie stosowany do przemywania skóry i okładów na oczy.
Również do wcierania w skórę głowy i we włosy, ale wtedy należy go zmieszać 1:1 z alkoholem.
Wyraźnie zauważalne skutki picia soku z brzozy wystąpią po trzech-czterech dniach picia. Literatura odnośnie tego tematu jest niespójna, jeśli chodzi o ilość soku który należy-można wypić. Od "2x dziennie po 100 ml" do "nie przekraczania trzech szklanek" .

http://utygan.blogspot.com/

"Świeży sok z brzozy bardzo ceniono w medycynie ludowej. Był uważany za napój boski, który daje siłę i urodę. Sok zawiera przyswajalny cukier i kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy). Jest także źródłem wielu składników 
mineralnych: potasu, magnezu, fosforu, wapnia, żelaza, a także miedzi. W soku z brzozy występują również aminokwasy, witaminy z grupy B oraz witamina C. Napój ten zawiera także polifenole, garbniki i glikozydy. Dzięki zawartości tylu cennych substancji, sok z brzozy stymuluje ogólny metabolizm (Deslauriers, 2000; Perkins, van den Berg, 2009; Sehm, 2007). 
Stężenie związków fenolowych w soku z brzozy może wynosić do 0,1mg/l (Perkins, van den Berg, 2009). Są to przede wszystkim: luteolina oraz kwercetyna. Naukowcy wykazali, że wszystkie te związki wpływają na enzym zwany „TBK1”, hamując jego zdolność do aktywacji 
danego sygnału biologicznego wpływającego na powstanie stanu zapalnego. 
Zapalenia mogą zwiększać zachorowalność na niektóre choroby jak nowotwory, choroby serca, oporność na insulinę. Ważne więc dla naszego Zdrowia są związki przeciwzapalne. W badaniach wykazano, że właśnie luteolina, której źródłem jest m.in. sok z brzozy, w największym stopniu hamuje działanie enzymu TBK1 zwiększającego ryzyko wystąpienia stanu zapalnego w organizmie (Agricultural Research Service). 
Zatem, rzeczywiście warto pić sok z brzozy, szczególnie teraz kiedy jesteśmy narażeni na atakujące wirusy 
i inne czynniki, jakie niesie ze sobą zima. Poza tym, nasza odporność jest obniżona także poprzez nadmiar pracy, stres, brak snu, siedzący tryb życia, nieodpowiednie odżywianie, czy też zanieczyszczenie środowiska. Picie soku z brzozy jest naturalnym sposobem wzmacniania organizmu przed wymienionymi czynnikami zwiększającymi ryzyko infekcji." 

http://www.strukturalne.fora.pl/koktajle,3/czy-badania-naukowe-potwierdzaja-wlasciwosci-soku-z-
brzozy,394.html

A tu filmik jak pozyskać soczek z brzozy:


niedziela, 14 kwietnia 2013

Jedzenie może leczyć również RZS


Wywiad z lekarką reumatologiem Edytą Biernat-Kałużą ordynator Oddziału Reumatologii i kierownik Centrum Medycyny Żywienia, która sama chora na chorobę reumatyczną, po nie zadowalającym leczeniu lekami, zaczęła poszukiwania innych metod leczenia. Znalazła metodę leczenia dietą, którą z wielkim powodzeniem zastosowała u siebie a teraz stosuje  również u swoich pacjentów.Od kilku lat prowadzi (poza leczeniem farmakologicznym) terapię dietetyczną u chorych nie z tylko problemami reumatologicznymi.


Towarzyszy jej dietetyczka Małgorzata Desmond,  która ukończyła Medycynę Żywienia na University of West London w Wielkiej Brytanii, studia magisterskie na kierunku dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie udziela konsultacji żywieniowych w Carolina Medical Center oraz prowadzi badania w Klinice Pediatrii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Jedzenie może leczyć

Wojciech Moskal

25.01.2011 ,
Jedząc nieprzetworzone pokarmy roślinne szybciej się nasycamy.
Jedząc nieprzetworzone pokarmy roślinne szybciej się nasycamy. (Fot. Szymon Rogiński / AG)
Jesteśmy w stanie cofnąć zmiany miażdżycowe bez użycia leków czy zabiegu chirurgicznego. Wystarczy się zdrowo odżywiać
Według Światowej Organizacji Zdrowia 90 proc. osób umierających na chorobę niedokrwienną serca prowadzi niezdrowy styl życia, w tym źle się odżywia. Z kolei według Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, poprzez zmianę diety i zwiększoną aktywność fizyczną można byłoby zapobiec od 30 do 60 proc. nowotworów. Nasze złe nawyki żywieniowe obwiniane są również za epidemię cukrzycy (liczba zachorowań w krajach uprzemysłowionych od II wojny światowej wzrosła o prawie 700 proc.!).

Z drugiej strony naukowców od dawna intrygował fakt, że jeszcze niedawno w Japonii, Tajlandii, Papui-Nowej Gwinei czy Meksyku choroby krążenia, cukrzyca, rak jelita grubego występowały niezwykle rzadko lub prawie w ogóle. Wszędzie tam dieta oparta jest na niskoprzetworzonych produktach roślinnych: warzywa, owoce, rośliny strączkowe i pełne ziarna zbóż.

Mieszkańcy wyspy Okinawa w Japonii, gdzie zachorowalność na chorobę niedokrwienną serca należała do najniższej na świecie, odżywiali się do niedawna głównie patatami, ryżem, warzywami, owocami, soją i niewielką ilością ryb.
Obserwacje te zainspirowały wiele ośrodków w USA, m.in. Uniwersytet Harvarda, do przeprowadzenia długoletnich badań i stworzenia medycyny żywienia.
W Polsce zaczęło właśnie działać pierwsze Centrum Medycyny Żywienia przy warszawskiej klinice ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center. Kieruje nim dr Edyta Biernat-Kałuża i mgr Małgorzata Desmond.

Wojciech Moskal: Co to jest medycyna żywienia?

Dr n. med. Edyta Biernat-Kałuża*: To kluczowy element tzw. Medycyny Stylu Życia (Lifestyle Medicine). Badania ostatnich lat wykazały, że odpowiedni styl życia, w tym odżywianie, działa nie tylko prewencyjnie. Odpowiednią dietą można także leczyć, niekiedy uzyskując efekty porównywalne z terapią farmakologiczną. W USA wielu uważa dziś takie podejście za istotę medycyny XXI wieku. Pacjentem zajmuje się zespół, w którym lekarz zleca terapię żywieniem, a specjaliści od żywienia ustalają, jak trzeba zmienić nawyki żywieniowe. I jest to leczenie przyczyn, a nie tylko objawów choroby. Ale tego nie da się osiągnąć po pojedynczej 15-min wizycie u lekarza. Nowego stylu życia trzeba się nauczyć, konieczna jest wielotygodniowa praca z pacjentem.
Czym się to różni od tradycyjnej dietetyki?

Mgr Małgorzata Desmond**: W skład zespołu medycyny żywienia, oprócz lekarza, musi wejść dietetyk. Ważne jest jednak, aby orientował się w literaturze medycznej z zakresu Lifestyle Medicine i był świadomy, że zmiany żywieniowe, które są konieczne aby uzyskać efekt terapeutyczny, muszą być bardziej kompleksowe niż te powszechnie zalecane.

Dla przykładu: za pomocą tradycyjnie zalecanej diety chorym z miażdżycą można obniżyć stężenie "złego cholesterolu" (tzw. LDL) maksymalnie o 5 proc. A dzięki medycynie żywienia spadek ten może wynieść nawet do 36 proc., czyli podobnie jak przy użyciu leków.

W chorobach krążenia, cukrzycy czy 
w reumatoidalnym zapaleniu stawów staramy się zupełnie wyeliminować produkty wysoko przetworzone oraz ograniczyć do minimum te pochodzenia zwierzęcego. To tradycyjna dieta społeczeństw Azji Wschodniej, ale nie tylko. Większość Polaków i mieszkańców Europy Zachodniej odżywiała się w ten sposób jeszcze przed wojną, gdy takie produkty jak masło czy mięso były na talerzach rzadkością. Wysokotłuszczowa, wysoko przetworzona dieta zachodnia, jaką dzisiaj znamy, zagościła u nas na dobre dopiero po II wojnie światowej.

Czyli nasz tradycyjny schabowy tak naprawdę nie jest tradycyjny?

M.D.: Właśnie. Gdy rozmawiałam ze swoją babcią i pytałam, jak jej rodzina odżywiała się przed wojną, okazało się, że mięso gościło na stole od święta, ewentualnie w niedzielę. Na co dzień to były różnego rodzaju żury, barszcze, ciemny chleb, ziemniaki, kasze, kapusta z grochem itd. Potrawy z mięsa, takie jak schabowy, były codziennością tylko dla najbogatszych (i dlatego też na serce chorowali wtedy tylko oni).

Czym wasze zalecenia różnią się od oficjalnych?

M.D.: Już ponad 10 lat temu badania prowadzone na Uniwersytecie Harvarda w USA wykazały, że przestrzeganie zaleceń żywieniowych według oficjalnej piramidy praktycznie nie zmniejszało ryzyka zachorowania na choroby krążenia czy nowotwory. Ryzyko to było prawie takie samo jak u osób, które jadły, co chciały.

Dlatego takie instytucje, jak Światowy Fundusz Badań nad Rakiem czy Uniwersytet Harvarda, zalecają trochę odmienny model żywienia, bardziej oparty na niskoprzetworzonych produktach roślinnych. Jest to zgodne z postulatami Medycyny Stylu Życia.

Z badań wiadomo, że jedyną dietą, która jest w stanie nie tylko zatrzymać, ale nawet odwrócić chorobę wieńcową, jest niskotłuszczowa dieta oparta na produktach roślinnych. Ale takiej diety oficjalnie się w Polsce nie zaleca.

Specjaliści o tym nie wiedzą? Przecież ktoś tę piramidę układał i akceptował?

E.B.K.: Naukowcy od dawna o tym wiedzą, ale w grę wchodzi kilka skomplikowanych mechanizmów. Wiadomo, że np. amerykańskie zalecenia odnośnie do diety, za którymi idzie reszta świata, są kompromisem pomiędzy tym, co chcą lekarze, naukowcy i pacjenci, a tym czego domaga się przemysł spożywczy i rolniczy. W USA zalecenia żywieniowe akceptuje tamtejszy Departament Rolnictwa. Od razu mamy więc konflikt interesów.

Prof. Marion Nestle, która w latach 90. była członkiem rady naukowej tworzącej piramidę żywienia, opisała później w swojej książce, że gdy weszła po raz pierwszy do ministerstwa rolnictwa, na samym początku usłyszała, że nie wolno jej używać takich sformułowań jak "jedz mniej mięsa", "jedz mniej cukru" czy "jedz mniej soli".

A to dlaczego?

- Wolno jej było mówić "jedz mniej tłuszczu nasyconego czy jedz mniej cholesterolu". Nie można było nazwać po imieniu tych produktów, które należałoby ograniczyć w diecie. Choć ostatnia piramida żywieniowa z USA (z 2010 r.) jest już o wiele lepsza, naukowcy tacy jak prof. Walter Willet z Uniwersytetu Harvarda, nadal mają do niej zastrzeżenia.

Kiedy narodziła się medycyna żywienia?

M.D.: Już pod koniec lat 50. badacze z USA sprawdzali, czy to, że w niektórych społeczeństwach nie ma chorób krążenia czy cukrzycy, może być efektem stylu życia, w tym diety. Przełom nastąpił w 1990 r., kiedy dr Dean Ornish z Harvardu dowiódł, że niskotłuszczowa dieta oparta na produktach roślinnych może zatrzymać, a nawet cofnąć zmiany miażdżycowe.

W eksperymencie Ornisha wzięły udział osoby z zaawansowaną chorobą niedokrwienną serca. Naukowiec podzielił ich na dwie grupy. Jedna odżywiała się dietą roślinną o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, druga - oficjalnie zalecaną dietą dla osób z chorobą wieńcową.

Po roku okazało się, że stan zdrowia w drugiej grupie, tej na oficjalnie zalecanej diecie, nie polepszył się - miażdżyca postępowała. Tymczasem u prawie 80 proc. osób z pierwszej grupy zauważono wyraźne obniżenie stężenia cholesterolu i częściowe cofnięcie się zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, które odżywiają serce.

Wnioski były dla wielu szokujące - jesteśmy w stanie cofnąć zmiany miażdżycowe bez użycia leków czy zabiegu chirurgicznego. W następnych latach podobne eksperymenty przeprowadzili inni, również w przypadku innych schorzeń, np. cukrzycy.

Po prawie dwóch dekadach w 2010 r. program Ornisha uzyskał aprobatę amerykańskiego Departamentu Zdrowia i jest refundowany jako jedna z form leczenia dla pacjentów z niedokrwienną chorobą serca, kandydatów do operacji wszczepienia by-passów oraz dla pacjentów po zawale serca.

Jak zamierzacie leczyć chorych za pomocą diety?

E.B.K.: W Centrum Medyny Żywienia pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z wielotygodniowych programów terapii żywieniowej chorób układu krążenia, otyłości, cukrzycy czy chorób o podłożu reumatologicznym. Nasz pierwszy program nosi nazwę „Przez żołądek do zdrowego serca”. Pacjent będzie prowadzony „za rączkę” - powiemy mu dokładnie, co ma jeść i dlaczego, jak ma przygotowywać produkty itp. Będziemy również monitorować postęp terapii za pomocą badań.

Czy całkowicie wyeliminujecie mięso z diety pacjentów?

M.D.: Chcemy przede wszystkim uczyć pewnego stylu życia. Dla każdego jadłospis będzie inny, indywidualnie dostosowany do choroby, branych leków i zapotrzebowania na składniki odżywcze. Będziemy stosować dietę opartą na produktach roślinnych - ale taką, którą będzie można stosować przez długi czas, a może całe życie. W zależności od schorzenia będą w niej od czasu do czasu ryby, drób czy nabiał.

* Dr n. med. Edyta Biernat-Kałuża - ordynator Oddziału Reumatologii i kierownik Centrum Medycyny Żywienia w Carolina Medical Center w Warszawie. Od kilku lat prowadzi (poza leczeniem farmakologicznym) terapię dietetyczną u chorych nie z tylko problemami reumatologicznymi.

**Małgorzata Desmond ukończyła Medycynę Żywienia na University of West London w Wielkiej Brytanii, studia magisterskie na kierunku dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie udziela konsultacji żywieniowych w Carolina Medical Center oraz prowadzi badania w Klinice Pediatrii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Więcej o medycynie żywienia, będzie można dowiedzieć się podczas wykładu, który odbędzie się 29 stycznia w Carolina Medical Center w Warszawie


Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75476,8993227,Jedzenie_moze_leczyc.html?as=2#ixzz2QHJ9kdZL
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75476,8993227,Jedzenie_moze_leczyc.html#ixzz2QHIEm16d

piątek, 12 kwietnia 2013

Leczenie RZS a alergia

Reumatyzmem określa się potocznie i nieprecyzyjnie choroby charakteryzujące się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, spowodowanymi najczęściej reakcją autoimmunologiczną.


Do chorób reumatycznych należą:

    reumatyzm
  • młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • twardzina układowa,
  • zespół Sjögrena,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • zespół Reitera,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • choroba reumatyczna.
Najczęściej jednak słowem “reumatyzm” lub też “gościec” określa się w mowie potocznej reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), na które cierpi w Polsce ok. 400 tysięcy osób, najczęściej ludzie w wieku 30-60 lat.
Reumatologiczne zapalenie stawów (RZS) to schorzenie autoimmunologiczne, a więc wywołane autoagresją organizmu. Organizm niszczy własne tkanki, wywołując uszkodzenia w stawach, czasem bardzo poważne, takie jak całkowita ich deformacja. Towarzyszy temu silny ból. Choroba początkowo objawia się poranną sztywnością w stawach oraz bólami w małych obwodach stawowych. Z czasem – na skutek przewlekłego zapalenia błony maziowej stawów, kaletek i pochewek ścięgien – objawy się zaostrzają.

Reumatologiczne zapalenie stawów a alergia

RZSOkazuje się, że przyczyną produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko własnym tkankom, w tym stawom, i powodem powstawania tzw. kompleksów immunologicznych, które niekiedy odkładają się w stawach i powodują reakcje zapalne niszczące stawy lub inne tkanki, może być nadmierna reakcja układu immunologicznego na kontakt z jakimś produktem spożywczym (alergenem). U pacjentów ze schorzeniami reumatycznymi reakcja ta jest najprawdopodobniej uwarunkowana genetycznie.Alergeny w znaczący sposób wpływają też na komórki tuczne. Komórki te reagują na kontakt z nimi wydzielaniem prostaglandyny i cytokiny – substancji odpowiedzialnych za obrzęk oraz lokalny stan zapalny i powodujących zwiększenie ilości błony maziowej, pod wpływem której następuje niszczenie stawów, kości i chrząstek.
Przy RZS oprócz typowych symptomów tej choroby – obrzęków i bólów stawowych – pacjent może cierpieć z powodu objawów charakterystycznych dla alergii – pokrzywki, wyprysków, migren czy przewlekłego zmęczenia.

Nieszczelne jelito
W badaniu, którego wyniki opublikowano w “Baillière’s Clinical Rheumatology” stwierdzono, że u pacjentów z zapaleniem stawów bardzo często diagnozuje się także stan zapalny jelit, powodujący zwiększenie ich przepuszczalności.
Do przepuszczalności jelit dochodzi w wyniku uszkodzenia ich błony śluzowej. Sprawia ono, że bakterie, toksyny, antygeny i niestrawione resztki jedzenia dostają się do krwiobiegu, a wnikające wraz z nimi do wnętrza organizmu alergeny mogą uruchamiać różne mechanizmy obronne, w tym reakcję zapalną. Mogą także zmienić funkcję systemu odpornościowego na tyle, że organizm zaczyna traktować niektóre własne tkanki jako ciała obce. W ten sposób dochodzi do powstania chorób z autoagresji i do nasilenia ich objawów.

Leczenie RZS
Reumatologiczne zapalenie stawów to skomplikowana choroba, dlatego do jej leczenia należy podejść holistycznie. Dostępne na rynku farmaceutycznym leki jedynie niwelują objawy i spowalniają rozwój choroby, nie rozwiązują jednak problemu u źródeł. Próbę zaradzenia temu podjęli szwedzcy naukowcy, którzy 20 lat temu rozpoczęli badania nad rolą sposobu żywienia w zwalczaniu tej choroby. Szybko zauważyli, że odpowiednio skomponowana dieta to niezwykle istotny czynnik w profilaktyce i leczeniu tego schorzenia.
Od dawna wiadomo, że tzw. głodówka (restrykcja kaloryczna) ma działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Powoduje ona zahamowanie odpowiedzi immunologicznej poprzez zmniejszenie syntezy mediatorów zapalenia (IL-2), zmniejszenie liczby i stopnia aktywacji limfocytów CD4+. Badanie przeprowadzone przez szwedzkich naukowców wykazało, że pacjenci poddani głodówce odczuwali poprawę swojego stanu zdrowia, która potwierdzona została w badaniu oznaczeń biochemicznych zapalenia. Niestety, po powrocie do codziennej diety dolegliwości nasilały się z powrotem.
dietaOczywiście długotrwałe stosowanie głodówki nie jest wskazane. Co zatem zrobić, aby – jedząc normalnie – zapewnić sobie ulgę w cierpieniu i zwiększyć szansę na całkowite wyleczenie? Zdaniem lekarzy istotną rolę w leczeniu RZS może odgrywać dieta eliminacyjna, ułożona na podstawie testu na nietolerancję pokarmową. Jak się bowiem okazuje, nawet do 75% pacjentów ze schorzeniami reumatycznymi twierdzi, że pewne pokarmy pogarszają objawy ich choroby. W literaturze opisanych jest wiele przypadków zmniejszenia objawów bądź całkowitej remisji choroby po zastosowaniu diety eliminacyjnej; wykazano np. że pewne subpopulacje pacjentów reagują korzystnie na eliminację mięsa z diety i zastąpienie go znaczną ilością warzyw i owoców.Zidentyfikowanie i wyłączenie z jadłospisu produktów, które wywołują opóźnioną reakcję alergiczną, znacząco redukuje przewlekły stan zapalny, powoduje wycofanie się komórek układu immunologicznego z wewnętrznej części stawu i łagodzi RZS.
Poza dietą w leczeniu RZS niezbędne jest również oczyszczenie organizmu i regeneracja flory bakteryjnej jelit. Doskonale sprawdza się tu zabieg irygacji jelita grubego (hydrokolonoterapia), który oczyszcza jelito grube z nagromadzonych złogów, toksyn, drożdżaków, resztek pokarmowych, pasożytów, czyli substancji nadmiernie stymulujących układ immunologiczny do ataku. W wyniku zabiegu, dzięki przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej, odbudowuje się prawidłowa mikroflora jelitowa, regeneruje się śluzówka i mięśniówka jelita, usprawnione zostaje wchłanianie płynów, witamin i składników mineralnych.
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, wymagającą kompleksowej terapii. Jednakże pełne dostosowanie się do zaleceń specjalisty przynosi spektakularne rezultaty i znacząco poprawia jakość życia pacjentów z RZS.

Źródło tu: