Bor ( B )
Jest to pierwiastek podobny do aluminium. Badania medyczne i naukowe wykazują, że należy on do podstawowych pierwiastków śladowych, których potrzebują zarówno zwierzęta, jak i rośliny.

Gdzie znajduje się bor
Pierwiastek ten możemy dostarczać naszym organizmom z pomidorów, gruszek, suszonych śliwek, rodzynek, daktyli, jagód, jabłek, owoców cytrusowych i awokado. Bogate w bor są również potrawy z soi, wino, orzechy i miód.
Obecnie nie ma jeszcze ustalonego dziennego zapotrzebowania dla boru, ale ocenia się, że dawki rzędu 1-2 mg, jakie spożywa większość ludzi, mogą je pokrywać.
W niektórych rejonach świata podaż boru wynosi tylko 0,25 mg, gdyż jego zawartość w owocach i warzywach zależy od ilości tego minerału w glebie. Poziom minerału we krwi i tkankach zmienia się codziennie w zależności od diety, np. dieta wegetariańska ze względu na dużą zawartość warzyw wpływa na wysoki poziom boru we krwi.
Co nam daje bor
Niestety funkcje boru w organizmie nie są obecnie znane, ale prawdopodobnie pełni on ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy i reumatoidalnego zapalenia stawów. Badania wykazały, że chorzy cierpiący na te i podobne choroby mają znacznie niższy poziom boru w kościach niż osoby zdrowe.
Odkryto, że bor leczy zapalenie stawów u bydła, psów i koni.
Tezę na temat roli boru w organizmie może potwierdzić fakt,że w takich krajach, jak Izrael, gdzie zawartość boru w glebie jest wysoka, właściwie nie spotyka się przypadków zapalenia stawów, w przeciwieństwie do Jamajki i Mauritiusa, gdzie w glebie jest mało boru i te przypadki występują często.
Wszystkie przeprowadzane badania potwierdzają pogląd, że niedobór boru w diecie może być przyczyną osteoporozy u kobiet.
Dodatkowe dawki boru mogą też działać korzystnie w leczeniu alergii, jako że ludzie cierpiący na wysypki alergiczne mają na ogół niski poziom boru w skórze.