Dieta Dr.Ewy Dąbrowskiej

"Przyroda jest lekiem dla wszystkich chorób."
- Hipokrates

Dr med. Ewa Dąbrowska – wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie pracowała do roku 1999 na stanowisku adiunkta w Klinice Chorób Wewnętrznych. Przeprowadziła badania naukowe z zakresu immunologii uzyskując w roku 1978 tytuł doktora nauk medycznych.

Przeprowadziła praktyczne badania naukowe nad rolą żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W wyniku tego opracowała nowatorską dietę warzywno-owocową, która odtruwając i oczyszczając organizm wspomaga leczenie , uruchamiając samoleczące mechanizmy organizmu. 

Ewa Dąbrowska jest autorem 50 prac naukowych i ponad 100 doniesień naukowych.


Opis Diety Dr.Dąbowskiej:
Dieta

Książki autorstwa Dr.Ewy Dąbrowskiej: 

Wykłady Dr.Dąbrowskiej , nie ma to jak usłyszeć prawie na żywo:

Dwa wykłady Dr.Dąbrowskiej

Przykładowy jadłospis diety dr.Dąbrowskiej:

Dzień 1
Śniadanie: sok z marchwi; surówka: pomidor, ogórek kiszony, seler naciowy; surówka z białej kapusty z jabłkiem; gotowany burak; herbata miętowa; sok jabłkowy.
Obiad: zupa ogórkowa; duszona papryka nadziewana jarzynami; surówka z czerwonej kapusty z grapefruitem; gotowany kalafior, kompot z jabłek (z goździkami, bez cukru).
Kolacja: mus jabłkowy na ciepło; surówka z marchwi z jabłkiem; gotowana biała kapusta; sok pomidorowy, herbata z róży.

Dzień 2
Śniadanie: pomidor z cebulą; surówka z białej rzodkwi, jabłka i ogórka kiszonego; surówka ze świeżej kapusty, marchwi i pora; sok z marchwi i jabłek, herbata;
Obiad: zupa jarzynowa (marchew, seler, por, pietruszka, kapusta biała, cebula, czosnek, bazylia, cząber, só1); surówka z selera z jabłkiem, z dodatkiem wody, soku z cytryny i soli; surówka z kiszonej kapusty z marchwią, jabłkiem i porem.
Kolacja: sałatka z gotowanych buraków z jabłkiem i cebulą; jabłko pieczone; sok pomidorowy, herbata miętowa.

Dzień 3
Śniadanie: jarzyny na ciepło; surówka z papryki, ogórka kiszonego, pomidora, cebuli; utarte jabłko z chrzanem; sok z kiszonej kapusty, herbata miętowa.
Obiad: zupa kalafiorowa; leczo jarskie; kapusta kiszona z jabłkiem, szczypiorkiem; kompot z dyni z goździkami bez cukru.
Kolacja: mus jabłkowy; surówka z marchwi z jabłkiem; buraczki z chrzanem na ciepło; sok z czerwonej porzeczki, herbata z melisy.

Dzień 4
Śniadanie: sok z marchwi; pomidor ze szczypiorkiem; gotowany kalafior; surówka: czerwona kapusta, por, jabłko; sok z czarnej porzeczki, herbata wieloowocowa.
Obiad: buraczek faszerowany; surówka z białej kapusty z jabłkiem i przyprawami ziołowymi; surówka z ogórka kiszonego z cebulą; herbata owocowa, sok pomidorowy.
Kolacja: bigos jarski; marchew gotowana z koperkiem; tarte jabłka z rzodkwią; sok pomidorowy, herbata wieloowocowa.

Dzień 5
Śniadanie: surówka z białej kapusty z jabłkiem i cytryną; pomidor z ogórkiem kiszonymi, sok z marchwi, herbata miętowa.
Obiad: zupa kapuśniak; leczo jarskie; surówka z marchwi i jabłka; kompot z jabłek z goździkami.
Kolacja: 1/2 grapefruita, surówka: papryka czerwona, cebula, jabłko, ogórek kiszony; burak gotowany; herbata z melisy.

Dzień 6
Śniadanie: surówka z marchwi; buraczki na gorąco z chrzanem; pomidor z ogórkiem kiszonym; herbata miętowa.
Obiad: barszcz ukraiński; surówka: sałata pekińska, seler naciowy, jabłko, ogórek kiszony, natka, szczypiorek, papryka; sok z marchwi; kompot jabłkowy.
Kolacja: 1/2 grapefruita; surówka: kapusta świeża, cebula, jabłko, sól; leczo jarskie z dynią; herbata owocowa.

Dzień 7
Śniadanie: surówka: jabłko z chrzanem; sok wielowarzywny: marchew, seler, rzepa, burak, cytryna; kalafior gotowany; pomidor pokrojony z ogórkiem kiszonym; herbata z dzikiej róży.
Obiad: gołąbki jarskie; buraczki na gorąco; surówka: pory z jabłkiem; kompot z jabłek.
Kolacja: surówka: ogórek kiszony, gotowany burak, cebula; surówka: świeża kapusta, melon, jabłko; sok jabłkowy, herbata z hibiskusa.

Dzień 8
Śniadanie: kapusta biała gotowana; ogórek kiszony, pomidor z cebulą; surówka: papryka, pomidor, jabłko, ogórek kiszony, natka, sałata, seler naciowy z kwaskiem mlekowym; sok z marchwi.
Obiad: barszcz ukraiński; surówka z jabłka i porów; surówka z białej kapusty z arbuzem; sok pomidorowy, sok jabłkowy, herbata miętowa.
Kolacja: bigos jarski; jabłko pieczone; surówka: kiszona kapusta, marchew, szczypiorek, jabłko; sok jabłkowy, herbata owocowa.

Dzień 9
Śniadanie: burak gotowany; pomidor z cebulą; surówka: marchew, jabłko, chrzan; sok z buraka kiszonego; herbata miętowa.
Obiad: barszcz z kiszonych buraków z czosnkiem; gołąbki jarskie; ogórek kiszony z cebulą; surówka: seler korzeniowy, jabłko, cytryna, z dodatkiem wody; kompot z jabłek.
Kolacja: jabłko pieczone; surówka: kapusta kiszona z grapefruitem; surówka: brukiew, jabłko, marchew; sok jabłkowy, sok pomidorowy.

Dzień 10
Śniadanie: marchew gotowana (w całości), pomidor z cebulą; surówka: kapusta kiszona, papryka, szczypiorek, natka, jabłko; sok z kiszonego buraka; sok z marchwi, herbata miętowa.
Obiad: kapuśniak ze świeżej kapusty; kabaczek pokrojony w paski i ugotowany; surówka z marchwi, jabłka, chrzanu, kiełków lucerny, sałata z sokiem z cytryny; sok z jabłek i buraków.
Kolacja: leczo jarskie; surówka z kapusty białej z papryką; buraczki na gorąco, sok z selera i t.narchwi, herbata owocowa.

Dzień 11
Śniadanie: pomidor z cebulą; ogórek kiszony; surówka z rzepy, rzodkiewki, jabłka; surówka z czerwonej kapusty z czosnkiem; sok z marchwi; sok z surowego buraka z wodą i sokiem z cytryny; herbata miętowa.
Obiad: kapuśniak ze świeżej kapusty; surówka z czerwonej i żółtej papryki z jabłkiem i ogórkiem kiszonym; pomidor z cebulą; kompot z jabłek; 1/2 grapefruita.
Kolacja: mus jabłkowy; surówka z marchwi i jabłka; surówka z selera, dyni, jabłka; sok z marchwi; herbata wieloowocowa.

Dzień 12
Śniadanie: marchew gotowana; surówka z ogórka kiszonego, jabłka i cebuli; pomidor z cebulą; surówka z kapusty czerwonej, pomarańczy, cytryny; sok z pokrzywy i jabłek.
Obiad: zupa ogórkowa; biała kapusta gotowana; surówka z rzepy, jabłka; kompot jabłkowy.
Kolacja: mus jabłkowy; surówka z białej kapusty, grapefruita, cytryny; sok wielowarzywny: marchew, seler, pietruszka, rzepa, burak; surówka z selera, dyni i jabłka; sok jabłkowy; herbata miętowa.

Dzień 13
Śniadanie: burak gotowany; surówka z pomidora, ogórka kiszonego, papryki i cebuli; surówka: biała kapusta, jabłko, przyprawy ziołowe; sok z marchwi; sok z ogórka kiszonego.
Obiad: barszcz; marchew gotowana; surówka z jabłka z chrzanem; surówka: jabłko, ogórek kiszony, kapusta pekińska, seler naciowy, szczypior, natka, pomidor; herbata z róży.
Kolacja: bigos jarski; surówka z marchwi; surówka z pora z jabłkiem; sok z marchwi; herbata miętowa.

Dzień 14
Śniadanie: kapusta biała na gorąco; pomidor z cebulą, ogórek kiszony; surówka: marchew, seler, jabłko i sok z cytryny; 1/2 grapefruita, sok z marchwi.
Obiad: barszcz z kiszonych buraków z czosnkiem; gołąbki jarskie; surówka: pomidor, papryka, ogórek kiszony, jabłko; kompot jabłkowy.
Kolacja: mus jabłkowy; pory gotowane; surówka: kapusta kiszona, marchew, szczypiorek; sok pomidorowy; herbata z róży.

Uwaga: do surówek można dodawać zmielony kminek i majeranek, a także przyprawy ziołowe, co ułatwia trawienie i zapobiega wzdęciom.18 komentarzy:

 1. Dietę E.Dąbrowskiej już mam za sobą, ale jak tylko będę miała warzywka na działce, znów ją zastosuję... lecz nurtuje mnie dieta zgodna z grupą krwi a rzs... co Ty na to? jakie jest Twoje zdanie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wgryzałam się dokładnie w dietę zgodną z grupą krwi , czytałam tylko takie ogólnodostępne artykuły w sieci, nie czytałam żadnych książek na ten temat. Ale coś chyba w tym jest. Ja jestem grupa krwi A i zawsze uwielbiałam owoce i warzywa. Mięso też co prawda jadłam (kiedyś - 15 lat temu) ale łatwo przyszło mi zrezygnować z niego. Mój mąż też ma grupę krwi A i bardzo lubił mięso, ale przy mojej kuchni też łatwo rezygnuje z mięsa. Jak ma ochotę na mięso to sam sobie coś robi. W gościach też sobie mięska nie odmawia, ale na co dzień bez bólu je to co ja. Z kolei mój zięć , zdeklarowany mięsożerca ma grupę krwi 0 , nie wyobraża sobie życia bez mięsa i nie wierzy w żadne teorie (nawet udowodnione) o leczniczych właściwościach diety roślinnej.
   Co do tej diety a jej wpływu na RZS to uważam,że jeżeli produkty zawarte w tej diecie ci nie szkodzą to możesz je jeść ale bez przesady. Np mięso też można jeść (chociaż ja jako weganka właściwie nie powinnam go w ogóle polecać :) ) ale w mniejszych dawkach i jeść do tego jak najwięcej świeżych warzyw i owoców.
   Wczoraj byłam na wykładzie dotyczącym wpływu jedzenia na zdrowie. Prelegent przedstawił badania, które dowodziły , że jemy zbyt dużo białka zwierzęcego i dlatego chorujemy. Zmniejszenie ilości energii z białka zwierzęcego do 10% powoduje nie rozwijanie się np raka. To tak bardzo ogólnie. Czytałam o tym dokładnie w książce NOWOCZESNE ZASADY ODŻYWIANIA. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie
   Autorzy: T.COLIN CAMPBELL, THOMAS M.CAMPBELL II , z której prelegent chyba czerpał informacje.

   Usuń
 2. Po tej diecie ob spadło mi z 68 na 13 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to super ! Czyli mamy dowód, że dieta działa.:) Teraz tylko trzeba podtrzymać efekt odpowiednią dietą :)

   Usuń
 3. http://www.naturanazdrowie.pl/14-dni-z-dieta-dr-ewy-dabrowskiej/ co sądzisz o tej wersji ? Ala, czy jadłaś takie owoce jak arbuz, jagody, maliny, czy czarna porzeczka ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że ta wersja jest OK.
  Na KAFETERII wypowiadały się osoby, które były na diecie w ośrodku pod okiem dr. Dąbrowskiej, i mówiły , że inne owoce są dozwolone w niewielkich ilościach. Tu jak widać były dodatkiem do surówki lub nadzieniem do jabłka, więc nie było ich wiele. Wiem , że arbuza dostawali tylko kawałeczek.
  Ja raczej trzymam się wiernie starej wersji w/g ksiązki. Dr Dąbrowska zmodyfikowała już swoją dietę , ale nie wydała nowej książki i w tym jest problem.
  Jak nie jesteś pewna lepiej nie ryzykować. Nie wiem czy wiesz , że początkowo dieta była tylko na samej marchwi surowej i gotowanej :) Wtedy to było wyzwanie !
  Od czasu do czasu inny owoc w małej ilości nie zakłóci wewnętrznego odżywiania, a o to przecież chodzi .

  OdpowiedzUsuń
 5. Też tak uważam i trzymam się starej wersji, ale jesli prześledzić wartości arbuza, to jest ok, ma mało cukru, dużo wody i polecany jest w diecie odchudzającej, a także oczyszczającej.Dziś wcinam leczo :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzielna jesteś :)
  Smacznego

  OdpowiedzUsuń
 7. ja wierzę w soki z owoców i warzyw ,włącznie z czosnkiem i cebulą, w okresie jesieni,zimy. Wtedy ograniczam normalne jedzenie,a szczegolnie mięso / a i tak jem mało/, i piję dóżo soków,ok.1litra na dzien, 3 miesiące, systematycznie,pozniej juz dośc sporadycznie dopóki sa warzywa tanie. Niestety musze kupowac! Organizm sie wyczysci jak nic,figura wraca do normy,a jak są jakies problemy ,to znikaja.Np.problemy z hemoroidami,z przeziebieniami, itp.Myslę,ze i jakies inne swinstwa tez znikaja ,o ktorych się nie wie.Na pewno zniknęły mi pajaczki na udach. Na pewno czyszcza sie zyły. Warto poczytac o własciwosciach soków z warzyw i owoców. Szczegolnie mnie rajcuje sok jabłkowy i marchewkowy,ktore robie osobno,potem warzywny ,ktory jest mieszany: ze 3 buraki sredniej wielkosci/ok.8 cm srednicy,3 jabłka,mała seler,pietruszkę,cytrynę,bez zółtej skórki,ale za to z białą i bez pestek, kiwi ,3/4 duze marchewki.3 ząbki czosnku i jedna srednią cebule/ jak ktoś nie moze to trudno sie mówi/. W zeszłym roku zrobiłam sobie taka kuracje pierwszy raz.Teraz powtarzam.

  OdpowiedzUsuń
 8. I super :) Dieta sokowa jest podobna do diety Dr.Dąbrowskiej, ma podobne zasady.
  Jest wiele diet, które działają podobnie np dieta Alleluja, dieta surowa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. dieta warzywno-owocowa nie jest wymysłem dr.Dąbrowskiej,znana już była wcześniej.Ona to sformalizowała i zarabia kolosalne pieniądze i wzdycha do Boga w którego .....nie wierzy.Chyba że jest to Bóg MAMONA

  OdpowiedzUsuń
 10. Wgląda właśnie na bardzo wierzącą.
  Przesadzasz, malutka książeczka prosząca się o nowe wydanie - niewiele chyba na tym zarabia

  OdpowiedzUsuń
 11. dieta jest ważna, ale bez odpowiednich leków nie dokona się cudów. ostatnio natrafiłem na http://www.leczenie-rzs.pl/ , gdzie otrzymałem profesjonalną poradę o lekach oraz dowiedziałem się, jakie najnowsze badania są prowadzone w tym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 12. Cześć ja mam dziś po raz trzeci 12 dzień tej diety , czuje się świetnie organizm mi coraz lepiej walczy z głodem psychicznym.
  Spadło mi 4 cm w każdym udzie a byłam szczupła i celuli prawie zaginął .Tym razem wytrzymam 40 dni musze się czegoś pozbyć a jak się pozbędę to napiszę.Pozdrawiam wszystkie , które podejmują te wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Cześc, do diety wg dr Dąbrowskiej podchodzę po r drugi. Jakiś miesiąc temu pierwszy raz wytrzymałam 5 dni. Na rzs zachorowałam jakiś rok temu. Najdziwniejsze było to, że chciałam się tylko odchudzić. Z dnia na dzień (dosłownie) odstawiłam mięso, b. dużo czytałam o zdrowym odżywianiu, odstawiłam mleko krowie, dalej b. dużo czytałam, piłam soki owocowo-warzywne, dalej czytałam. Po roku czasu schudłam z 83 do 65 kg. Niestety pojawił się problem ze stawami Reumatolog stwierdził u mnie rzs. Oczywiście brałam methotrextat (czy jak on się tam nazywa). Po pół roku zaczął boleć mnie żołądek, poprawa po lekach była przeogromna, ale ja nigdy takich leków nie chciałam brać długo. Wiem jak to jest kiedy bolą wszysktkie stawy i wpada się w panikę, jak wszystko boli... Po odstawieniu meth... a było to jakieś 4 m-ce temu zaczęły mnie boleć stawy w palcach u rąk. Żaden inny staw nie. Od trzech dni jestem na diecie dr Dąbrowskiej. No jak nic coś w niej musi być. Stawy dwóch palców u rąk powolutku przestają być opuchnięte. Chcę zobaczyć co będzie się działo po 10. dniu diety. Czyżby faktycznie było tak, że uczula mnie gluten? Alicja, masz bardzo fajny blog. Super dużo informacji... Dam znać co dzieje się ze mną dalej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też często ratuje dieta dr. Dąbrowskiej.
   Jak mam ataki paniki wtedy łykam MTX jeden albo dwa tygodnie. Wiem , że to nie pomaga , takie krótkie branie, ale działa chyba na psychikę. :):)
   Trzymam kciuki, żeby Ci pomogło , bez brania leków :)

   Usuń
 14. Najlepsza Dieta owocowo-warzywna w Pensjonacie Amelia www.pensjonatamelia.pl.pl, Polecam!

  OdpowiedzUsuń