piątek, 16 sierpnia 2013

Leki biologiczne


Hmm, ja z racji mojego wieku już nie kwalifikuję się do leczenia biologicznego, ale i tak tego nie żałuję. Ale dla niejednej osoby taki lek to zbawienie, podobno działają o niebo lepiej od MTX i sterydów. Na szczęście moja dieta powoduje to, że nie potrzebuję ŻADNYCH leków :)
Amerykańscy pacjenci z RZA odstawiają leki biologiczne
Źródło: BL, Rheumatology News|13.08.2013


Połowa z amerykańskich pacjentów, którzy podjęli leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZA) lekami biologicznymi – odstawiło je w ciągu dwóch lat stosowania – wynika z amerykańskich danych rejestrowych. Najczęściej podawanym przez pacjentów powodem odstawienia leku był „brak skuteczności”.
Portal „Rheumatology News” zauważa, że leki były odstawiane nawet wtedy, gdy bezdyskusyjnie stwierdzono ich efektywność w pierwszych sześciu miesiącach terapii.

-Wyniki pokazują, że wśród pacjentów jest spore niezadowolenie ze stosowania leków biologicznych – komentuje Vibeke Strand z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanford. –Pacjenci podejmujące ten rodzaj terapii mają bardzo wysokie oczekiwania wobec nowej terapii. Prawdopodobnie wielu z tych oczekiwań leki nie spełniają – dodaje.

Wśród najczęściej podawanych przez pacjentów powodów rezygnacji z terapii biologicznej są: brak skuteczności (36 proc.); porada i ocena lekarza (28 proc.) i bezpieczeństwo stosowania (20 proc.).

3 komentarze:

 1. Ala ja zrezygnowałam z leczenia biologicznego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę ? Wiele osób czeka z utęsknieniem na leczenie biologiczne. Jestem ciekawa dlaczego zrezygnowałaś ? Możesz coś więcej napisać?

   Usuń
 2. Witaj Ala! Wczoraj byłam na wizycie i ponownie moja pani dr, proponowała leczenie biologiczne, podała namiary i co mam ze soba wziąć... jednak nie zdecyduję się, a dlaczego? po prostu boję się!!!

  OdpowiedzUsuń