poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Czy słońce jest sprzymierzeńcem w leczeniu RZS ?

Promieniowanie ultrafioletowe B a ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów

Aby zbadać wpływ promieniowania ultrafioletowego B na ryzyko zachorowania na RZS przeanalizowano dane dwóch grup kohortowych pielęgniarek: 121 700 kobiet w wieku 30-55 lat, żyjących w 1976 rku w 11 stanach USA (Nurses’ Health Study-NHS ) oraz 116 430 kobiet w wieku 25-42 lat żyjących w 14 stanach w 1989 roku (Nurses’ Health Study II).
Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w USA wynika, iż w stanach północnych ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest wyższe. Wydaje się zatem, iż ekspozycja na światło słoneczne może mieć istotny wpływ na wystąpienie choroby. RZS jest chorobą autoimmunologiczną o nieznanej etiologii, gdzie wiele danych przemawia za złożonym mechanizmem powstania choroby: genetycznym, infekcyjnym i środowiskowym. Promieniowanie ultrafioletowe (słoneczne) wykazuje działanie immunosupresyjne. Wpływa na aktywację limfocytów Th2 i hamuje Th1, stymuluje syntezę cytokin przeciwzapalnych,
ponadto bierze udział w wytwarzaniu witaminy D. Rola witaminy D zarówno w procesie patogenezy RZS, jak i w jej przebiegu nie została na razie dokładnie wyjaśniona. Niektóre badania wskazują, że jej niedobór może mieć niekorzystny wpływ. Witamin D ma działanie immunomodelujące. Na układ odpornościowy człowieka promieniowanie ultrafioletowe może zatem wpływać bezpośrednio, jak również pośrednio poprzez działanie witaminy D.

Aby zbadać wpływ promieniowania ultrafioletowego B na ryzyko zachorowania na RZS przeanalizowano dane dwóch grup kohortowych pielęgniarek: 121 700 kobiet w wieku 30-55 lat, żyjących w 1976 rku w 11 stanach USA (Nurses’ Health Study-NHS ) oraz 116 430 kobiet w wieku 25-42 lat żyjących w 14 stanach w 1989 roku (Nurses’ Health Study II). Na podstawie miejsca zamieszkania (szerokości geograficznej, wysokości n.p.m. oraz zachmurzenia) określano średnią skumulowaną ekspozycję środowiskową na promieniowanie ultrafioletowe B, następnie przypisano każdemu badanemu jedną z trzech kategorii: mała, średnia i wysoka ekspozycja UVB. W badanych grupach w sumie stwierdzono 1314 nowych zachorowań na reumatoidalne zapalenie stawów. W pierwszej badanej grupie NHS zaobserwowano, że kobiety z wysoką ekspozycją na promieniowanie UVB rzadziej chorowały na RZS. Ryzyko zachorowania na RZS u kobiet z grupy o dużej ekspozycji UVB było niższe o 21% w porównaniu z grupą o niskiej ekspozycji na UVB. W kohorcie NHS II nie potwierdzono takiej zależności. Autorzy badania przypuszczają, że może to wynikać, że zmian zachowań młodszej grupy kobiet polegającej np. na stosowaniu kremów z filtrami.

http://www.ereumatologia.pl/Promieniowanie-ultrafioletowe-B-a-ryzyko-zachorowania-na-reumatoidalne-zapalenie-stawow,8602-7250.html

6 komentarzy:

 1. Słonce wygrzewa stawy to i mniej jest zachorowan na zwyrodnienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A słoneczka zimą bardzo nam brakuje :)

   Usuń
 2. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować toczeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nadmiarze wszystko może być szkodliwe,każdy musi sam dojść do tego co mu szkodzi a co nie , pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Tytuł artykułu nie pasuje do jego treści, bowiem tekst nie wspomina o leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów przy pomocy promieni słonecznych, tylko o wpływie promieni UV na częstotliwość zachorowań. W samym artykule nie ma ani słowa o żadnej terapii. To raz. Dwa, każdy chory na RZS przed opalaniem powinien się skonsultować ze swoim reumatologiem, ponieważ leki stosowane podczas terapii mogą przy ekspozycji na promienie słoneczne prowadzić do pojawienia się na skórze niemożliwych do usunięcia plam lub nieprzyjemnych wysypek. Każdy organizm naturalnie reaguje nieco inaczej i nie wszyscy są skazani na krycie się w cieniu przez całe lato, jednak sądzę, że warto byłoby o takim "detalu" wspomnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj ,
   "Witamina D ma działanie immunomodelujące" np ten cytat ? czyli słońce, które powoduje produkcję wit D ma jednak lecznicze działanie.
   A z lekarzem wiadomo, że trzeba się konsultować )

   Usuń