niedziela, 9 marca 2014

Oskoła czyli sok z brzozy - właściwości i działanie

Zbliża się termin pozyskiwania oskoły, czyli soku z brzozy. Warto sobie przypomnieć co takiego fajnego ma dla nas - RZS -owców.Sok brzozowy leczy reumatyzm, artretyzm, oczyszcza wątrobę, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza gdy trujemy się Metotrexatem , reguluje układ trawienny - też super!- też przecież mamy z nim problemy. Zawiera luteolinę i kwercetynę będącymi flawonoidami ,hamującymi powstawanie stanów zapalnych, wzmacniającymi układ odpornościowy.

Monika Kamińska

mgr inż. Monika Kamińska, 
dietetyk, specjalista żywienia

Najbardziej popularny jest świeżo wyciśnięty sok z brzozy, ale właściwości lecznicze mają także liście i dojrzewające pączki. Organizm oczyścimy dzięki naparom z tego drzewa.


Sok z brzozy na kamienie nerkowe

Pączki oraz liście brzozy szczególnie korzystnie wpływają na zdrowie osób ze skłonnościami do kamieni nerkowych. Drzewo to od wieków było uznawane za głównego „czyściciela” toksyn w organizmie oraz jako specyfik zapobiegający powstawaniu piasku i kamieni w moczowodach i pęcherzu moczowym. Jego główną zaletą jest oczyszczanie organizmu ze złogów w przewodach moczowych. Pomaga w wydalaniu moczu.
Domowym sposobem:
Wystarczy 1-2 łyżki stołowe suszonych liści lub pączków zaparzyć w pół litrze wrzątku. Gotować 3 minuty, a następnie popijać.

Brzoza na przemianę materii i wzmocnienie

Kiedyś sok z brzozy otrzymywano wczesną wiosną, kiedy tylko natura budziła się do życia. Ma on działanie wzmacniające i uodparniające na wszelkie infekcje, szczególnie nasilające się na przedwiośniu. Sok można pozyskiwać samemu. Najlepszym czasem jest początek roku: koniec lutego, marzec i kwiecień. Szczególnie powinny się nim zainteresować osoby ze skłonnością do przeziębień, po przebytych przewlekłych chorobach, rekonwalescenci, a także seniorzy. Taki sok reguluje przemianę materii, wzmacnia, pobudza życiową energię.
Sok z brzozy pomaga przede wszystkim wydalić z organizmu niebezpieczne dla naszego organizmu jony sodu i chloru. Znajdziemy je głównie w konserwantach i środkach chemicznych polepszających smak potraw!


Specyfik z drzewa zawiera przede wszystkim:
Sok z brzozy - właściwości

  • kwas cytrynowy,
  • kwas jabłkowy,
  • wapń,
  • fosfor,
  • potas, 
  • magnez,
  • żelazo,
  • witaminy z grupy B,
  • miedź,
  • związki żywiczne,
  • garbniki.
Ze względu na liczne sole mineralne, aminokwasy i unikalne pierwiastki sok z brzozy nie toleruje wysokich temperatur. Nie należy go podgrzewać, ani wystawiać na mocne działanie promieni słonecznych.


Należy ją przeprowadzać w odstępach czasowych, stosować regularnie w ciągu kilkunastu dni. Najlepiej przez 2-3 tygodnie pić sok z brzozy 2-3 razy dziennie. Soku z brzozy nie trzeba wypijać dużo, wystarczy ćwiartka szklanki każdorazowo. Dla osób szczególnie osłabionych można zastosować podwójną dawkę i dziennie spożywać szklankę soku, najlepiej rozkładając picie na 3-4 razy w ciągu dnia.
Kuracja sokiem z brzozy

Ze względu na bogactwo mineralne i witaminowe soku z brzozy nie należy łączyć z niektórymi substancjami. Szczególnie w czasie kuracji należy zrezygnować z:
  • czarnej herbaty,
  • kawy,
  • alkoholu,
  • szpinaku,
  • czekolady,
  • szczawiu.
Warto w czasie kuracji także ograniczyć ilość zjadanych wędlin!
Wymienione powyżej produkty zawierają w nadmiarze substancje, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne i generować odkładanie toksyn w naszym organizmie lub po prostu działać niekorzystnie na ciało.

Sok z brzozy - skąd?

Taki sok nazywamy bzowiną lub oskołą. Najlepiej oczywiście pozyskiwać preparat samemu. Odpowiednim terminem jest wiosna. Drzewo powinno mieć co najmniej 10 lat. Gałęzie przeznaczone na sok powinny mieć grubość około 3-5 cm. Łatwo sprawdzimy czy brzoza nadaje się już na sok - nakłuwamy korę szpikulcem. Gdy pojawi się kropla to ewidentny znak, że to odpowiedni moment na ściągnięcie soku. Można ręczną wiertarką wykonać otwór na głębokość ok. 5 cm. Do niego wkładamy rurkę, a jej drugi koniec w pojemnik do gromadzenia soku. Preparat spływa powoli, ale po 2 dniach powinniśmy otrzymać około 3 litrów substancji. Miejsce po otworze zabijamy kołkiem, można także posmarować je pastą ogrodniczą do leczenia ran kory i pnia drzewa. Soku z brzozy nie filtrujemy. Przechowujemy go w lodówce do 4 dni. W tym czasie pijemy pół lub jedną szklankę w ciągu całego dnia. Dla polepszania smaku możemy dodać odrobinę miodu lub soku malinowego.

Sok z brzozy - przechowywanie

Preparat jest w stanie po ściągnięciu wytrzymać w lodówce do 4 dni. Aby jednak przedłużyć jego walory zdrowotne możemy dolać do soku odrobinę spirytusu. Taka nalewka zachowa na dłużej wartościowe składniki mineralne.

Brzoza na okłady

W chorobach skóry możemy stosować zewnętrzne przemywania i okłady z liści brzozy. Znane są właściwości wybielające np. piegi. Dobrym roślinnym lekiem są także pączki brzozy stosowane na rany i przy problemach skórnych.

Płukanka na włosy z brzozy

Na wzmocnienie i puszystość włosów dobrze jest stosować płukankę z liści brzozy. Szklankę ususzonych liści brzozowych zalewamy szklanką spirytusu i szklanką wody. Macerat trzymamy w ciemnym pomieszczeniu około 10 dni. Po tym czasie specyfik przecedzamy. Koniecznie powinniśmy go przelać do nieprzezroczystego naczynia. Preparat wcieramy we włosy po każdym myciu. Dzięki temu nadamy włosom blasku, objętości i energii.

25 komentarzy:

  1. Witaj Ala :) szkoda, że nie mam brzozy w pobliżu... ale szybciutko pytam, bo zależy mi na odpowiedzi... W ciągu ilu dni powinno mi spaść OB do normalnego, przy diecie wo dr Dąbrowskiej ? przez OB wniosku moja dr nie wysłała do NFZ :(

    OdpowiedzUsuń
  2. ... OB 30, moim zdaniem, to nie duże jest...

    OdpowiedzUsuń
  3. Przykro mi ale nie mam pojęcia, ja swojego OB nie monitorowałam na bieżąco.
    Próbuj z dietą i stosuj wszystkie p.zapalne środki. Kora wierzby, herbatka z imbiru.
    A na szybko to może zastosować jakieś leki ? Jak nie będziesz długo zażywać to Ci krzywdy nie zrobią.
    To wniosek do sanatorium?

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki Ala, tak składam wniosek i prowadząca wstrzymała przez OB... Ala, a Ty korzystasz z sanatorium ? Masz rację spróbuję jakieś leki wziąć...Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie, nie korzystałam jeszcze. Jakoś moja p. Doktor nie zaproponowała. A sama chyba za dobrze się czuję i tak jakoś wydaje mi się , ze nie należy mi się. Może powinnam o tym pomyśleć .
    Oby Ci się udało :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ala ja już byłam raz za usilną namową mojej reum. broniłam się, bo nie chciałam... ale gdy wróciłam, to mogłam góry przenosić, więc gdy mi znów zaproponowała, to bez zastanawiania jadę. Ala jesteś chora i należy Ci się, uwierz :) i korzystaj !

    OdpowiedzUsuń
  7. Będę musiała spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Koniecznie, tam zdrowy lepiej się czuje, a co mówić my, po odpowiednich zabiegach:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ala, czy możesz mi powiedzieć, czy leczysz sie jeszcze metotreksatem?

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie , od wielu miesięcy już nie biorę MTX. Może już więcej niż rok. Zdarzały się krótkie epizody,kiedy wzięłam przez 1-3 tygodnie, ale to raczej ze strachu , że dieta nie zadziała i porobią się jakieś zmiany/zniekształcenia. Teraz już nie biorę wcale. Jak mocno nagrzeszę i coś zaczyna się niedobrego dziać to rozpoczynam dietę Dąbrowską a jak szybko się nie poprawia to nawet decyduję się na głodówkę, żeby szybciej oczyścić organizm. Jak zaczyna się poprawiać to lekko zwalniam, jeszcze kilka dni na Dąbrowskiej i potem zdrowe odżywianie . Tak długo jak wytrzymam , czyli do następnych grzeszków. :)
    Nie jestem niestety zbyt wytrwała. Więc często do diety muszę wracać.
    A co Ci się dzieje ? Może wolałabyś napisać na priv? Jak chcesz to podam Ci maila.

    OdpowiedzUsuń
  11. Poza tym nie mam zrobionych porządnych badań tzn. testów na nietolerancje pokarmowe. Stać mnie było tylko na ten za 350 zł. Sama sobie robiłam i coś takie blade wyniki mi wyszły. W każdym razie chyba mam nietolerancje na gluten, ryż, grzyby, drożdże, ale nie bardzo mocno.. Jak zjem kromkę chleba raz na jakiś czas to nic mi nie jest. Ale jak sobie pozwolę kilka dni z rzędu to zaczynam odczuwać skutki. Gorzej też się czuję jak pozwolę sobie przytyć. Chudsza czuję się o wiele lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja piję sok i śmierdzi mi mocz przez to , bo jak pije inne soki to nie śmierdzi .
    Co robić ?

    OdpowiedzUsuń
  13. Moim zdaniem nic, może się oczyszczasz i dlatego jest taki zapach. Zresztą siuśki i tak lądują w WC :)

    OdpowiedzUsuń
  14. A czy jak ktoś jest uczulony na pyłki, m.in. brzozy lub bylicy, to czy taki sok nie wpłynie negatywnie na zdrowie?

    OdpowiedzUsuń
  15. Jest o nim głośno od kilku lat. Próbowałem, ale ze względu na jego smak nie jestem w stanie go pić. A szkoda, bo ma wiele cennych składników.

    OdpowiedzUsuń
  16. uwielbiam sok z brzozy. Mam ulubione z Oleofarmu, a taki z drzewa piję tylko czasem w sezonie, jak kto mnie dziadek poczęstuje

    OdpowiedzUsuń
  17. kupiłam dzisiaj sok z brzozy,zamierzam go pić,ciekawi mnie czy pomoże..choruję na toczeń chorobę z rodzaju RZS ale niestety o wiele gorszą

    OdpowiedzUsuń
  18. sam sok może jedynie wspomóc terapię , ale warto zastosować coś silniej działającego np. Dietę dr. Dąbrowskiej

    OdpowiedzUsuń
  19. Sok z brzozy posiada sporo wartościowych mikro i makro składników, jeśli jesteście zainteresowani tym w jaki sposób go pozyskiwać z drzew, to zachęcam do zapoznania się z tym artykułem http://slowianskibestiariusz.pl/zycie-slowian/przepisy/sok-brzozowy/ opisujemy tam trzy najpopularniejsze metody na pozyskanie soku brzozowego.

    OdpowiedzUsuń
  20. "W czasie kuracji należy zrezygnować z: czarnej herbaty, kawy, alkoholu, czekolady, szpinaku, szczawiu. " - to straszne! Bez kawy i herbaty nie ma dla mnie dnia, bez alkoholu tygodnia, bez czekolady nie przebrnę okresu, a bez szpinaku nie zrobię mojego ulubionego obiadu. Dobrze, że jeszcze sok z brzozy można stosować zewnętrznie na cery i włosy :) Ale np. tutaj też duzo o nim czyta łam: http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/sok-z-brzozy-detoks-odchudzaj%C4%85cy i nie znalazłam żadnych informacji na temat aby z czymś się wykluczał

    OdpowiedzUsuń
  21. Warto pić sok z brzozy ponieważ zawiera dużo minerałów i witamin. Szczególnie teraz jak mamy jesień, nie wiem jak Wy ale ja jestem zwolennikiem naturalnej medycyny

    OdpowiedzUsuń