sobota, 15 lutego 2014

Kurkumina leczy reumatoidalne zapalenie stawów!

7 LUTEGO 2014 09:54
Ekstrakt z kurkumy silniejszy od leków na reumatoidalne zapalenie stawówWiele badań sugeruje, że przyprawa kurkuma jest jednym z tych produktów żywnościowych, które mają najsilniejsze działanie uzdrawiające. Oferuje ona szerokie spektrum korzyści zdrowotnych: od niszczenia komórek nowotworowych do uśmierzania bólu. Wyniki jednego z najnowszych badań nad zaletami kurkumy opublikowano na łamach czasopisma „Phytotherapy Research” w 2012 r. W badaniu tym stwierdzono, że kurkuma jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna w leczeniu bolesnej choroby zapalnej, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów (ang. rheumatoid arthritis, RA). 
 W badaniu udział wzięło 45 osób z rozpoznanym RA. Osoby te podzielono na trzy grupy. Jedna grupa leczona była 500 mg kurkuminy (substancja czynna kurkumy), natomiast druga otrzymywała przepisane leki – 50 mg soli sodowej diklofenaku, niesteroidowego leku przeciwzapalnego (ang. nonsteroidal anti-inflammatory drug, NSAID), sprzedawanego pod wieloma nazwami handlowymi. Trzecia grupa otrzymywała kombinację tych dwóch środków.
Wyniki były niezwykłe. Grupa otrzymująca tylko kurkuminę wykazała procentowo największą poprawę. Wspomniane wyniki świadczące o poprawie uzyskano z wyliczeń na podstawie oceny tkliwości uciskowej i obrzęku stawów. Oprócz lepszych wyników niż uzyskane w każdej z grup otrzymujących lek na receptę, w grupie otrzymującej kurkuminę nie pojawiły się efekty uboczne.
„Nasze badanie stanowi pierwszy dowód na bezpieczeństwo i przewagę leczenia kurkuminą u pacjentów z aktywnym RA i podkreśla potrzebę przeprowadzenia w przyszłości dalszych badań na dużą skalę, by potwierdzić te wyniki u pacjentów z RA i innymi chorobami zapalnymi stawów” zauważyli badacze.
Lecz nie jest to zdecydowanie pierwsze badanie wskazujące na znaczące korzyści dla zdrowia, jakie oferuje kurkuma.
Wyniki innego badania, również opublikowane w „Phytotherapy Research”, wykazały, że kurkuma jest tak skuteczna w leczeniu depresji, jak zwykle przepisywane leki. Lecz, ponieważ kurkuma nie ma efektów ubocznych, jej zalety przewyższają ofertę wielkich koncernów farmaceutycznych.
Inne badania wykazały, że kurkuma, potencjalnie zmniejszając wielkość guza do 81% jest potęgą, jeśli chodzi o działanie przeciwnowotworowe. W regionach o największym spożyciu kurkumy, częstość występowania raka jest zdecydowanie mniejsza. Udowodniono, że kurkumina pomaga zatrzymać namnażanie i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.
Sądzi się, że silne i szerokie zalety kurkuminy związane są z jej zdolnościami do zwalczania stanu zapalnego i utleniania.
Osoby chcące skorzystać z zalet zdrowotnych kurkumy, powinny starać się dodawać ją do sosów do sałatek na bazie oleju oraz curry. Należy pamiętać, że kurkuma jest rozpuszczalna w tłuszczach, a zatem, aby organizm mógł skorzystać z niej w największym stopniu, należy zmieszać ją z olejem kokosowym lub innym, podobnym zdrowym tłuszczem. Jasnożółty korzeń o bogatej historii będzie miał na pewno podobnie bogatą przyszłość, o ile pamiętać będziemy o jego potężnych zaletach.
Autor: Elizabeth Renter

9 komentarzy:

 1. Curry nie lubię, ale kurkumę dodaję i działa ona najlepiej w połączeniu z czarnym pieprzem. Czy jest różnica między właściwościami curry, a kurkumy? Pozdrawiam serdecznie i cieszę się, że jesteś już :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurkuma jest jednym ze składników curry :)
  Też się cieszę , że jestem , kompuś dał się na chwilę obłaskawić i mogę wstawiać nowe posty.
  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurde z tego co wiem na dzisiaj Kurkumina w postaci suplementów nie jest skuteczna bo jej bioaktywność jest praktycznie zerowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz zależy jaki suplement , ja biorę licur gdzie przyswajalnosc jest praktycznie na poziomie 100% także nie mam z tym problemu

   Usuń
 4. No niestety kurkuma sama w sobie też się nie wchłania, dlatego dodaje się pieprz czy olej. Myślę, że to samo tyczy się suplementów. I tak jestem zwolenniczką zwykłej kurkumy, wymieszanej z pieprzem i wodą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Suple jak to suple , nie wiadomo czy działają czy nie , według każdego producenta działają najlepiej .
   Przychodzi co do czego i człowiek po fakcie dowiaduje się że mógłby jeść piasek i na to samo by wyszło .
   Zamiast tej wody dodawaj olej lniany lub kokosowy wyjdzie o wiele lepiej :)

   Usuń
 5. Ludzie.. po co wam suplementy? kurkuma to kurkuma, najlepsza naturalna

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurkuma ma cudowne właściwości dzięki zawartej w niej kurkuminie. To właśnie ta barwiąca na żółtopomarańczowy kolor substancja ma niezwykły wpływ na nasze zdrowie. Jak pokazały badania naukowe w wielu krajach, kurkumina może pomóc znacznie w leczeniu zapaleń, różnych infekcji, chorób przewodu pokarmowego, a także w przypadku nowotworów i zakażeń wirusem HIV. Wszystkie te badania można z łatwością znaleźć w Google. Zresztą najlepszym przykładem są Indie, gdzie mimo ogólnej biedy, zachorowalność na choroby cywilizacyjne jest niska. Powodem jest to, że dodają kurkumę do większości potraw. A dla osób, które nie mogą lub nie chcą jeść kurkumy, najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja kurkuminą o wysokiej jakości i stężeniu, np Kurkumina 95 YANGO – http://www.kurkumina95.pl – więcej informacji na tej stronie. Ma dodatek piperyny, najlepiej ją przyjmować wraz z pokarmami bogatymi w tłuszcze, bo w ten sposób maksymalizuje się jej przyswajalność.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrym uzupełnienie artykułu jest ta publikacja http://www.zdrowyportal.pl/1864/kurkuma-8-imponujacych-wlasciwosci-leczniczych-kurkumy/

  OdpowiedzUsuń