Okazuje się, że gdy stale spożywamy te same pokarmy, może rozwinąć się stan nadwrażliwości na te pokarmy zwany nietolerancją pokarmową.
Przypadki nietolerancji pokarmowej zdarzają się niezwykle często, Szacuje się, że może być nią dotkniętych ok.45% populacji
Sama stosuję często dietę dr Dąbrowskiej a później wracam na zdrowe żywienie.
Problem jest jeden - np. w trakcie diety zabronione jest jedzenie wszelkich produktów zbożowych a na zdrowym żywieniu już można je jeść. Bez zrobienia testów nie będę wiedziała, czy wprowadzając jakieś produkty do diety, nie wprowadzam właśnie na powrót do organizmu alergenu. W ten sposób może nastąpić powrót lub nasilenie objawów.
Chodzi o to, że niestrawione do końca białka pokarmowe mogą przedostawać się przez nieszczelne jelita do krwi. Tam pobudzają produkcję przeciwciał klasy IgG przeciw pokarmom, których organizm "nie lubi". W ten sposób powstają tzw. kompleksy immunologiczne (alergen+przeciwciało IgG), które mogą odkładać się w stawach czy innych narządach. Kompleksy immunologiczne są niszczone przez układ immunologiczny, a zwłaszcza leukocyty, co wyzwala mechanizm zapalny. Żeby wystąpiła tego typu reakcja musi być przyjęta znaczna ilość pokarmu, którego organizm nie toleruje.
Wtedy dochodzi do autoagresji, czyli atakowania własnych tkanek np:
- tarczycy (przy chorobie Hashimoto)
- wątroby ( przy c autoagresyjnym zapaleniu wątroby)
- stawów (przy reumatoidalnym zapaleniu stawów RZS)
- mięśni i in.
Nie jest łatwo uświadomić sobie, że to twoje pożywienie jest katalizatorem dla występowania pewnych objawów, skoro symptomy nietolerancji pokarmowej mogą wystąpić kilka godzin albo nawet kilka dni później. Zupełnie inaczej niż w przypadku alergii pokarmowej, kiedy objawy często są widoczne natychmiast.
Te szkodliwe dla nas pokarmy można wykryć dzięki testom na nietolerancje pokarmowe.
Aby wykryć nietolerowane przez nasz organizm pokarmy możemy również stosować dietę rotacyjną , ale jest bardzo uciążliwa. Do nas należy decyzja czy chcemy pomęczyć się na diecie rotacyjnej czy dać zarobić firmie produkującej testy.
W każdym razie na pewno:
Aby wykryć nietolerowane przez nasz organizm pokarmy możemy również stosować dietę rotacyjną , ale jest bardzo uciążliwa. Do nas należy decyzja czy chcemy pomęczyć się na diecie rotacyjnej czy dać zarobić firmie produkującej testy.
W każdym razie na pewno:
Wykluczenie z diety tych nietolerowanych przez nasz organizm pokarmów może stać się przełomowym momentem w leczeniu naszej choroby.
Myślę, że atakować chorobę trzeba z każdej strony :).
Najczęściej spotyka się nietolerancje pokarmowe na:
Najczęściej spotyka się nietolerancje pokarmowe na:
- gluten
- mleko
- jajka
Np tu jest o testach:
http://wegedzieciak.pl/printview.php?t=3262&start=0&sid=a820ebfd1eae908a335b5cd38b12278b
A tu ciekawy i długi artykuł na temat nietolerancji:
A tu ciekawy i długi artykuł na temat nietolerancji:
fragment:
OBJAWY NIETOLERANCJI POKARMOWEJ
• obrzęk (zatrzymanie wody), widoczny przede wszystkim na stopach, nogach i dłoniach,
• ból głowy,
• migrena,
• nadmierna ruchliwość
• depresja,
• niepokój,
• ogólne zmęczenie,
• bóle mięśni,
• owrzodzenie jamy ustnej,
• wrzody żołądka
• wrzody dwunastnicy
• wymioty
• nudności
• reumatoidalne zapalenie stawów
• ból stawów
• wzdęcia
• choroba Crohna
• zaparcia
• zespół jelita drażliwego
• biegunki
• bezsenność
choruję na rzs, ale jem jajka, nie często, ale jednak, cieszę się, że tu trafiłam, będę Cię odwiedzać, pozdrawiam Ula :)
OdpowiedzUsuńJa też popełniam nie raz i nie dwa grzeszki jedzeniowe, dobrze że zawsze później mogę się oczyścić dietą dr Dąbrowskiej lub głodówką.
OdpowiedzUsuńWitam , będzie miło mi gościć Ciebie częściej.:)
Oh grzeszki jedzeniowe są najlepsze na świecie! Bardzo fajny blog i rewelacyjny wpis! niestety cierpię na alergie pokarmowe i nie mogę jeść wielu rzeczy:(
OdpowiedzUsuńNie przypuszczałabym że sprawy związane z układem trawiennym mogą wpływać na stawy. Bardzo często bolą mnie piszczele i dało mi to do myślenia. Z pewnością w bliskiej przyszłości wybiorę się na jakieś testy. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Od jakiegoś czasu bolą mnie stawy, zastanawiam się, czy powodem nie jest nietolerancja glutenu. Koniecznie muszę udać się na badania.
OdpowiedzUsuńNasza pociecha zaczęła w wieku 3 lat chodzić do przedszkola, i dopiero w przedszkolu ujawniły się wszystkie alergie pokarmowe!
OdpowiedzUsuńSkusiliśmy się na przedszkolny cartering ponieważ przez pierwsze lata życia ja ciągle gotwałam, no ale już po dwóch tygodniach alergie wyszły na skórze! Na szczęście szybko zareagowaliśmy, dużo pomocy znalazłam tutaj: alergiczne.info/profil-pokarmowy/ i teraz szukamy specjalnej diety! Czy ta naga się także dla dziecka?
Warto zrobić test, przede wszystkim dowiemy się jakich produktów unikać, będziemy mogli zbilansować dietę i uniknąć nieprzyjemności żołądkowych. Więcej możecie przeczytać na http://eurolinefood.pl/nietolerancje-pokarmowe/, tam też dowiecie się jak wyglądają testy.
OdpowiedzUsuńZgadzam się z kolegą, testy powinno się zrobić jak najszybciej, bo takie nadwrażliwości mogą mieć poważne skutki jeśli ich nie wykryjemy w porę. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj
OdpowiedzUsuńja na początku polecam stosować aloes leczniczy który pomaga na wszelkie problemy żołądkowe. Jeżeli to nie pomoże to jak najszybciej udać się na badania aby skontrolować sytuację
OdpowiedzUsuń