środa, 8 maja 2013

Skutki uboczne glikokortykosteroidów (GKS)

Jeżeli leczysz się lekami bądź świadomy tego jakie możesz ponieść konsekwencje w każdej chwili.
Ja wolę się pomęczyć ;)  na diecie.
GKS zwiększają ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego w RZS
 
W badaniu kohortowym, które objęło 8384 pacjentów z RZS odnotowano 298 incydentów zawału mięsnia sercowego.
Chorzy z reumatoidalnym zapaleniem stawów często przewlekle leczeni są niewielką dawką doustnych glikokortykosteroidów (GKS), które skutecznie hamują proces zapalny i wykazują działanie przeciwbólowe. Leczenie to jest jednak związane z szeregiem działań niepożądanych zarówno wczesnych jak i odległych. Terapia GKS jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Jak wiadomo, również reumatoidalne zapalenie stawów i przewlekły proces zapalny przyczyniają się istotnie do zwiększenia ryzyka wystąpienia nagłych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Jaki jest zatem wpływ doustnej terapii GKS na ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów?
W badaniu kohortowym, które objęło 8384 pacjentów z RZS odnotowano 298 incydentów zawału mięsnia sercowego. Przeanalizowano dane dotyczące stosowania GKS w terapii RZS z uwzględnieniem: aktualnego stosowania GKS, aktualnej dawki, dawki kumulacyjnej oraz całkowitego czasu terapii GKS w chwili wystąpienia zawału mięsnia sercowego. W badaniu uwzględniono także takie dane jak: czynniki demograficzne, współwystępowanie innych schorzeń, stosowanie leków nasercowych, dane związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Badanie wykazało, iż aktualne stosowanie GKS zwiększa ryzyko wystąpienia zawalu mięśnia sercowego o 68% (HR = 1,68, 95% CI). Niezależny wpływ na ryzyko zawału mięśnia sercowego wykazano dla aktualnej dawki leku – o 13 % przy wzroście dawki o 5mg/dobę oraz całkowity czas terapiii GKS – o 10% dla każdego dodatkowego roku stosowania GKS. 
Stosowanie GKS u pacjentów z RZS jest związane ze wzrostem ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego u pacjentów. Autorzy przeprowadzonego badania wskazują na dwoistość tego efektu w postaci działania natychmiastowego (zależność od aktualnej stosowanej dawki) oraz działania odległego (zależność od całkowitej skumulowanej dawki leku).

Źródło:
http://www.ereumatologia.pl/GKS-zwiekszaja-ryzyko-wystapienia-zawalu-miesnia-sercowego-w-RZS,8599-7250.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz